Zlatý fond > Diela > Opisy krajov slovenských


E-mail (povinné):

Stiahnite si Opisy krajov slovenských ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Opisy krajov slovenských

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Mária Kunecová, Christián Terkanič, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Monika Harabinová, Daniela Zubcekova.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 76 čitateľov

Svätý Ján

[9]

Meno rodiny Szentiványiovskej, ktorá hoci na viac konárov podelená, predsa tuná svoje hlavné bývanie má. Spolu je on aj miesto, na ktorom sú riedke prírody pamätnosti tak spojené, ako sa málokde môžu vidieť.

Na jednom samotne stojacom vápennom vŕšku vidieť prestatý vyše päť století majúci kostol, povesti ho kladú do čias Ondreja Druhého. V krypte kostola sa nachádza viac bezdušných tiel, ktoré ostrý zub času už tristo rokov darmo sa usiloval zničiť. Šaty na mŕtvych sú len zblednuté, nie zničené, a na vysušených tvárach[10] sú k rozoznaniu hlavné ťahy. Tento výjav netýka sa len jedného tela, ale všetkých tamdnu pochovaných, a preto niet žiadnej pochyby, že tomuto vlastnosť samej zeme musí dopomáhať. Niektorí dáky vplyv na tento výjav pripisujú jednej studni umiestnenej blízo kostola. Je to len domnienka, ktorá môže byť aj pravdivá. Táto studňa je však pamätná. Veľmi blízko pri múroch kostola, sotva desať krokov od jeho zadnej steny s hukotom vystrekuje silný, ako ruka hrubý potôčik zo skaly. Tento vystrekuje udušujúce pary, ktoré vtáka, ak tento zavčas rána na ne natrafí, ohlušia. Malo by sa vyskúmať, či táto studnička nie je v dakom podzemnom spojení s tou divnou skalou na konci dediny. V prostriedku dediny dvíha sa hore zo zeme päť-šesť stôp vysoké podlhovasté skalisko, ktoré je aspoň na dvadsiatich miestach poprevŕtané a z každej diery vrelú vodu von vypúšťa. Ešte podivnejšie je to, že táto skala sotva dve štvorcové siahy široká dvojakú vodu dáva — studenú a letnú. Najmä v zime sa to prejavuje veľkými parami nad prameňom.

Z blízkeho vrchu do doliny sa rúti i kyslá voda — medokýš. Oproti kostolu obďaleč cesty sa nachádza pekná výšinka, v ktorej sa echo aj osem razy ohlási a slová mu zverené osem razy navráti.

Hneď pod Svätým Jánom prejde sa cez veľmi úzky a nízky most a už odďaleka kynie jeden dosť veľký dom aj s vežou, obkolesený peknou dedinou, a to je Okoličné.

Je to kolíska veľmi starej rodiny Okolicsányiovskej, ktorá má poštovú štáciu a františkánsky kostol. Tento odďaleka veľa nesľubuje, ale zblízka dakoho prekvapí. Pamätnejšie je pre svoje stavby, dĺžku a rozľahlosť, život v ňom a zvlášť pre stoličné schôdzky, ktoré tu krásne a pravidelné stavanie majú, mestečko Svätý Mikuláš. Nebudeme sa v ňom baviť, ale prejdeme hneď oproti na druhé, a to je Demänová.



[9] Svätý Ján — dnešný Liptovský Ján, meno má podľa zemepanskej rodiny Szentiványiovcov

[10] na vysušených tvárach (mŕtvych) — mumifikácia mŕtvoly sa zakladá na vysušení suchým vzduchom, v hrobke prievanom, alebo na zmrazení pri stálej teplote pod bodom mrazu. Na Slovensku sa vo vápencových hroboch zachovali mŕtvoly na viacerých miestach aj v Strečne, na Krásnej Hôrke, ako aj v Uhrovskom Podhradí.




Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.