E-mail (povinné):

Jakub Grajchman:
U Tatier

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Martina Jaroščáková, Daniel Winter, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 38 čitateľov

Velikáni Tatier

Traja Tatier velikáni k nebu vyčnievajú, Kriváň, Gerlach, Štít Lomnický, také mená majú. Stoja od pamäti sveta, svorne vedno spolu, ako večití strážcovia slávneho prestolu. Na tú uhorskú krajinu hľadia hrdou tvárou, nesnímu sňažné klobúky, len pred slnca žiarou. V oblačných svojich závojoch v plesá pozerajú, rozhovor vedú s hromami, bleskom sa smývajú. Orli okolo končiarov krúťa si kolesá, vodopády sa rúcajú do priepadlísk lesa. A tam v strání pri kúpeľoch hora zelená sa, hudba ľúbezne zaznieva, hostia veselia sa. Hudba ztíchne, pominú sa čo si plesy stroja; ale Tatier velikáni večne, pevne stoja.
Jakub Grajchman

— dramatik, básnik, učiteľ, revolucionár, člen slovenskej deputácie vo Viedni v r. 1849 Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.