Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Katarína Tínesová, Mária Hulvejová, Andrea Jánošíková, Martin Hlinka. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 73 | čitateľov |
Knihy naše majú svoju zvláštnu históriu. Keď sa Pavel Erdélyi, kurátor komárňanského reform. seniorátu — dľa udajov „Nyugatmagyarországi Hiradó-va“ zo dňa 26. aug. 1926, na str. 5. — tak príkre a nespravodlive oboril na konvente na Západný dištrikt ev. a. v. cirkvi na Slovensku, vlastne na biskupa Dr. Sámuela Zocha, že sa slovenskí evanjelici opovážia oslavovať šľachetného admirála hollanského Ruytera za to, že slovenských galejných otrokov vyslobodil, zvečnelý náš biskup povzbudzoval nás, aby sme dokázali, že aj medzi týmito otrokmi boli Slováci. Z tejto príčiny umienil som si sostaviť na základe prístupných mi prameňov dejepis smutno-pamätného desaťročného prenasledovania evanjelikov. No, čas utekal, a bolo treba aspoň čiastku tejto historie vydať. Tak dobroprajnosťou Vydavateľského a kníhkupeckého úč. spol. „Tranoscius“ vyšiel roku 1926, k 250-ročnej pamiatke vyslobodenia galejných otrokov: „Prešporský súd a galejní otroci“. A teraz, o dva roky, zas naša „Hurbanova evanjelická spoločnosť literárna“ vydáva ako doplňok predošlého dielca túto historiu slovenských martyrov evanjelických. Podnet k nej vyšiel od Dp. biskupa Dr. Zocha, nech je tedy toto vydanie našej spoločnosti, ktorej iniciatorom bol, žiaľbohu, už zvečnelý biskup náš, venované svetlej pamiatke jeho. Úvodom k obidvom prácam nech je krátky, všeobecný, letmý pohľad na začiatky reformácie a protireformácie na slovenskom území, čo najde láskavý čitateľ na prvých stránkach tohoto diela.
Oddávam knižočku túto do rúk našej verejnosti so želaním, aby i táto knižočka prispela k upevneniu nášho evanjelického povedomia.
Bratislava, na deň sv. Martina 1928
Ján Drobný, farár.