E-mail (povinné):

Jozef Gregor Tajovský:
Sľuby

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Katarína Janechová, Nina Dvorská, Daniela Kubíková, Michaela Dofková, Simona Reseková, Andrea Kvasnicová, Daniel Winter, Christián Terkanič.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 135 čitateľov

Výstup 1.

Anička sama.

ANIČKA (vo sviatočnom kroji uväzuje si stužku do vrkoča. Pozerajúc do zrkadla, tíško s túžbou spieva a akoby v tanci prestupuje z nohy na nohu):

Príď, šuhajko premilený, prídi k nám,
ja ti za klobúčik pierko dám,
červenú ružičku, rozmarínček zelený;
príď, šuhajko milený.

(Vezme z obloka, v hrnčoku namočenú kytôčku, privonia ju, kladie naspäť a opakuje):

Červenú ružičku, rozmarínček zelený;
príď, šuhajko milený.

(Prehodí si vrkoč na chrbát a pozrie na hodiny): Jaj, už osem hodín a ešte nejde. Večer sa mi sľúbil, že príde o pol ôsmej a (s dôrazom) ešte o ôsmej je nie tu. (So žiaľom.) Bože, ak ma ten teraz už nechce… A to len hádam preto, že som sa mu sľúbila… Ja som nie vina. Mohol ma takými medovými rečami nepodvádzať. Slzy mu v očiach hrali; akože som sa ja potom už mohla zdržať? Nuž či som mu mala povedať, že ho nie, keď ho tiež rada… Bože, čo si ja len teraz už počnem? Ale nech, keď si ty taký! Ja sa radšej do vody hodím, ak ten nepríde; aby zo mňa viac nikto nerobil posmechy. (Pozrie do obloka; po malej prestávke, utierajúc si oči záponkou.) Nie, už sa nehodím! Ide, už ide môj Miško! (Tlieska rukami a hľadí do obloka.) Ach, aký je voľajaký smutný, chudák. Musím ho rozveseliť! Ale ako, keď je aj mne plač na očiach. (K obecenstvu.) Áno, to by nikto neveril, ako to tuto (ukáže na srdce) bolí, aj tuto (na hrdlo). Ani vravieť… No ale sa mu neukážem, že mi je ľúto; lebo by som sama musela plakať. A mama, aká sú tá, aj tak by mi vrkoč natrhli, aby nás tu našli obidvoch, mraštiť sa. Jaj, ale ako to…? (Pobehne ku dverám a ostane ticho stáť.) Pst! ešte si nos — (ukáže, že utiera).
Jozef Gregor Tajovský

— slovenský prozaik, dramatik a básnik Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.