E-mail (povinné):

Jozef Miloslav Hurban:
Rozpomienky

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Robert Zvonár, Gabriela Matejová, Petra Vološinová, Viera Studeničová, Peter Krško, Pavol Tóth, Ján Gula, Michal Belička, Petra Pohrebovičová, Dana Čajková, Lucia Trnková, Katarína Mrázková, Zuzana Došeková, Martina Šimková, Dorota Feketeová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Supplementa k posledným hárkom Rozpomienok

[335]1. K deputácii velikej pred cisára: Reč dr. Jozefa Kozáčka:

„Vaše veličenstvo! Slovenský národ v Uhorsku nerestnou, samopašnou vládou maďarskej stránky utisnutý, zúzkostlivený a tvrdo prenasledovaný, verný historickým podaniam Slovenska bol vždy a je domu panovníckemu habsburskému verne oddaným. Slováci zaiste hromadili sa voždy radostne pod mohutné krídla orla dvojhlavého, krvácali a obete vernosti svojej bohato prinášali.

Nebesá popriali im dožiť sa toho túžobne čakaného dňa vyslobodenia zo svojvôle a vďaka ústave zo dňa 4. marca znovuzrodenia sa.

V živom pocite vernosti a celej oddanosti ďakujeme a holdujeme menom slovenského národa v tomto okamžení vášmu veličenstvu ako cisárovi a kráľovi, ako nášmu najmilostivejšiemu vysloboditeľovi a otcovi.

Ráčiž vaše veličenstvo výlevy tieto vďačného srdca blahosklonne prijať ako skromný dôkaz nášho holdu, a medzitým, keď na základe zaručenej rovnoprávnosti všetkých národností pri rozličnosti národov jednotu mohutného štátu rakúskeho si želáme, skladáme u nôh trónu vášho apoštolského veličenstva najpokornejšie prosby verne oddaného národa slovenského a prosíme vaše veličenstvo o ich potvrdenie a naplnenie.“

2. Jeho veličenstva odpoveď:

„Manifestom mojím zo dňa 2. decembra 1848 vyslovil som rovnoprávnosť všetkých pod mojou berlou žijúcich národov a ústava ríšska ju zabezpečuje. Žiaden jednotlivý kmeň nebude odteraz smieť nad druhým panovať, ale každá národnosť pod ochranou zákona a slobodomyseľných ustanovizní bude sa môcť vyvinovať a síliť, a tak na spoločnom blahu a sláve velikej našej vlasti pracovať. A mojou starosťou bude zvláštnym spôsobom ochraňovať každé právo národnosti.“

3. Petícia velikou deputáciou národnou jeho veličenstvu podaná znie:

„Vaše veličenstvo! V hlbokej pokore podpísaní sú od časti obyvateľstvom celých stolíc, od časti od jednotlivých kráľovských a privilegiátnych miest,[336] od časti od mnohých obcí, konečne i od početných súkromných osôb všetkých stavov a rozličných vierovyznaní splnomocnení holdovať vašemu veličenstvu menom národa slovenského ako nášmu cisárovi a kráľovi. Cit tento oddanosti a vernosti oproti domu cisárskemu obživuje každého Slováka vo vlasti našej, ktorý sa cíti Slovákom. Najukrutnejšie prenasledovania a oslepujúce mámenia ľudu neboli vstave vernosť túto národa nášho podvrátiť. S oduševnením a dobrovoľne chopil sa národ náš príležitosti, aby za posvätný trón vášho veličenstva, za najvyššiu dynastiu, za svojho cisára, za jednotu monarchie a za svoje dobré právo bojoval, a preto spojil sa v početných sboroch povstaleckých s udatným vojskom vášho veličenstva proti revolúcii maďarskej. A zmužile stoja čaty naše pod zástavami vášho veličenstva, netrpezlivo čakajúc konečného víťazstva a zničenia zlých.

S pokorou a úctyplne blížime sa ku trónu, aby sme vášmu veličenstvu vďaku národa nášho vyslovili za oslobodenie nás od násilníctva maďarského a za zabezpečenie nám ústavnej slobody a práv konštitucionálnych.

Vaše veličenstvo! Ústavná sloboda na základe rovnoprávnosti všetkých národností, aby tak spojenými silami celosť monarchie oproti útokom zvonku i zvnútra chránená byť mohla — to je tá nová tvorba budúcej veľkosti a moci najvyššieho trónu a šťastného spolubytia a spolužitia národov ríše rakúskej. Padá ona do kvetu vášho veličenstva a oduševňuje srdcia za prekrásnu budúcnosť.

Naplnení horúcou túžbou vidieť monarchiu našu zjednotenou a mocnou a oduševnení nádejou, že i nášho národa právo príde ku platnosti v týchto časoch znovuzrodenia sa monarchie rakúskej, po tak dlhom utrpení a strádaní ľudu nášho prosia menom národa slovenského ponížene podpísaní:

1. Do troch miliónov osôb čítajúci slovenský národ žiada, aby ako taký uznaný bol v medziach krajiny našej. Týmto požadujeme len tú zem, ktorú my od nepamäti sveta obývame a držíme, kde reč naša, nám vlastná, doma je a aj v obecnom každodennom živote jediná v úžitku sa nachádza, ktorá zem je kolískou nášho niekdajšieho historického vystúpenia a ktorá od predhistorických dôb, keď aj od času k času s inými zemami spojená bývala v politický celok, predsa nikdy neprestala menovať sa slovenskou zemou, Slovenskom (Slowakei, Tótország).

2. Národu nášmu patrí po práve rovnoprávnosť národná so všetkými ostatnými národmi rakúskej monarchie a žiadame ho vidieť zabezpečeného proti návratu maďarského nadpráva.

3. Ráčiž vaše veličenstvo národu slovenskému podľa § 71. ústavy zo dňa 4. marca b. r. také ustanovizne milostive udeliť, ktoré by Slovensko nielen do bezprostredného pevného spojenia s ostatnými zemami rakúskej monarchie uviedli, ale aj slušný ohľad vzali na naše národné zvláštnosti; a tak teda provinciálny, každoročne schodiť sa majúci snem a zvláštnu, slovenskú administratívu v to poťahujúc.

4. V následku tohoto ukazuje sa nezbytným okamžité odstránenie bohužiaľ zase zaprevadenej maďarskej reči z úradov v stoliciach i obciach Slovenska a uvedenie reči slovenskej. Podobne potreba vyhľadáva okamžité odstránenie z úradov všetkých tých úradníkov, ktorí ešte len nedávno ako urputní nepriatelia vášho veličenstva a vrahovia národa nášho, verného trónu, známi boli a teraz už do úradov sa povtierali.

5. Zriadenie najvyššej krajinskej vrchnosti, ktorá by podriadená bola centrálnej vláde vo Viedni a ktorej by náležalo ústavne a národne zorganizovať Slovensko a zabezpečiť jeho stály byt.

Len tak pravdou stať sa môže to vznešené slovo cisárske o rovnoprávnosti všetkých národností i u nás, len tak bude národ náš od nadvlády jeho večných utiskovateľov, Maďarov, oslobodený a hrádza pevná postaví sa buntu a mäteži maďarizmu.

V Olomouci dňa 19. marca 1849. (Nasledujú podpisy veľkej deputácie národnej.)“



[335] lat. doplnky, dodatky

[336] privilegiátnych miest (z lát.) výsadných

« predcházajúca kapitola    |    




Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.