E-mail (povinné):

Stiahnite si Básne a piesne ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Karol Alexander Modrányi:
Piesne

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Lucia Muráriková, Katarína Tínesová, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 28 čitateľov

Ženenie

[96]

Môžeme aj milovať, aj za národ bojovať. m. p.

„Zostaň braček neženatý, slobodný jak sokol plavý, mládenecký život zlatý tvoja ženba ti zadlávi!“ „Sokol lieta po slobode a miluje holubicu — aj ja môžem v žitia chode ľúbiť národ aj devicu!“ „Reza zhryzie šabľu tvoju, jej ostrie stupí milenka, nútiť bude ťa k pokoju starostlivá tvoja žienka!“ „Takú ženu ja nevezmem, čo by sa mi šable bála — ja si takú vyvoliť chcem, čo by so mnou bojovala! Taká bude moja žena, ľúba sestra tej slobody, ktorú chcú slávske plemená, aká teraz z tmy vychodí!“ Ja syn slávy, syn ľúbosti, ženu drahú si obejmem, poharcujem[97] do sýtosti, v prvom boji nepodľahnem! Doma bude ona čakať, kedy sa jej z boja vrátim, ona bude za mnou plakať, keď ja smrti daň zaplatím! Syna nášho tak vychová, že on pomstí smrť otcovu, vleje v prse zlaté slová: Bojuj za slobodu novú! Zahrajte mi, hudci moji braček daj mi z ruží venec — srdce ma už nepokojí, nechcem už byť viac mládenec! Sokol lieta po slobode a miluje holubicu, aj ja môžem v žitia chode ľúbiť národ aj devicu!“ (V Prešporku dňa 15. listopadu 1847)[96] Pesňe.

[97] poharcujem — zabojujem si
Karol Alexander Modrányi

— redaktor študentského Národného zábavníka, autor veršovaných prác i prózy Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.