Zlatý fond > Diela > Články a úvahy


E-mail (povinné):

Ján Kalinčiak:
Články a úvahy

Dielo digitalizoval(i) Peter Kolesár, Michal Garaj, Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Zuzana Babjaková, Nina Dvorská, Ivana Gondorová, Daniel Winter, Martin Divinec, Eva Lužáková, Zuzana Šištíková, Karol Šefranko, Ivana Černecká.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 106 čitateľov

Oznam o vydávaní krásoumnopoučného časopisu „Orol“

Pán Viliam Pauliny-Tóth mi odovzdal majetníctvo i redakciu časopisu svojho „Sokola“, ktorý ja s pomocou riadneho spolupracovníka p. Andreja Sytnianskeho[247] a viacej čelnejších spisovateľov slovenských mesiacom marcom b. r. v Turčianskom Sv. Martine vydávať začínam.

Nepotrebné mi hádam pripomínať, že sa práve básnickými a zábavnými plodmi literárnymi vôbec chuť k čítaniu budí, cit zvelebuje, vyšší vzlet duše prebúdza, trpké doby žitia osladzujú a túžba za svety ideálnymi v prsiach človeka pestuje, takže zošľachtenie duše ľudskej, obzvlášť ale vo veku, v ktorom ešte o prísnosti života len temnú predtuchu mať môžeme, bez zábavy, bez pôžitku plodov obrazotvornosťou vytvorených, veľmi zdĺhavým krokom napred kráča. Z ohľadu tohto ľudu nášmu za potravu slúži pieseň a povesť národná, ony sú uňho zábava a luxus žitia; my ale, pomaly odrastajúc i piesni i povesti národnej, túžime za náhradou toho, čo nám bolo najsladšou pochúťkou duševnou v detinstve našom; bujará myseľ mládenca zatúži si za svety novými, v skutočnosti ešte nevídanými, bodrý vek mužský po klopotách nudnej každodennosti chce sa zohriať na výslní iskriacej sa obrazotvornosti a starec, žijúce to podanie zašlých časov, rád si spomína ligotnejšie doby i žitia svojho, i žitia predkov svojich a dávnych vekov už zapadlých, takže mnoho mnoho ráz, pozerajúc na obrázky v povesti a básni vylíčené, privoláva: „To som ja, to som ja!“ „To sme my, to sme my!“ I doprajteže teda národu nášmu ďalšej obživy takejto, akú požívajú už oddávna a nepretržene cudzie nám národy.

Nechceme tu najmenej povedať, že by podujatie naše v pokračovaní Sokola zastupovať malo všetko, čo by do odboru tohto čiahať mohlo; z druhej strany ale vyznávame, že smer náš je sústreďovať všetky možné sily, ktoré by na ohnisku Orla, v šľahajúci plameň vzplápolajúc, zaryli sa v prsia jednotlivcov, v budúcnosti tvoriť majúcich nové svety umeleckosti nielen pre nás samých, ale i pre všetky veky. Belojizerskij hovorí a my za ním:

I verujte nastupit vremia
udarit čas naš dorogoj:
Toľko posej liš prosto semia
a tak požneš svojej poroj.

[248]

I veríme pevne, že naša báseň a povesť umelecká postaví si dakedy budovu a chrám žulový, v ktorom génius slovanský, v útrobách spolu i našich si doteraz podriemkávajúci, nielen nás samých obživovať a občerstvovať bude, ale v ktorom sa jemu spolu i pre budúce veky a večné časy báječné žertvy majú páliť. Aby sa to stalo, aby národ náš slovanský na poli tomto Grékov a Germánov (Rimania boli z ohľadu umeleckosti a tvorivosti vedeckej malí), nielen dohonil, ale dakedy, daj, bože, i predstihol; my teraz v skromnosti našej ale ďalej nič urobiť nemôžeme, ako poduchúvať do popola pahriebky malej, iskierky génia slovenského prikrývajúcej. Veríme v budúcnosť našu a viera nás posilní a urobí malých veľkými i v umeleckosti.


Ich čas pridet! Okrepnut kryľja
mladyje kogti podrastut,
vskričat orly — — —

[249]

Ale zábava, umelectvo a básnictvo nie je jediným hýbadlom života. Ono je síce vo svojom samostatnom postavení v rade výplodov bezkonečne tvoriaceho ducha ľudského velikánskym činiteľom; ale nie je spolu aj výlučným. Umelectvo a básnictvo vyludzuje vedu, dvíha k nej myseľ ľudskú a prostredne podnáša ju, tak ako vedu z druhej strany umelectvu a básnictvu istý vkus, istú zriadenosť, isté pravidlové oceňovanie výtvorov vlastných prináša. Pripomenúc teda zhora, že sa básnickoliterárnymi plodmi chuť k čítaniu vôbec budí, mysleli sme, že časopis náš má byť prostriedkom pre vlúdenie sa do sŕdc obecenstva i ku povzbudzovaniu zmyslu tak za prísne stopovanie večných, nikdy nevyčerpateľných právd, ako za vyhľadávanie známostí, pre život každodenne potrebných a obzor poznaní našich rozširujúcich. Spojujúc teda zábavu s poučením v časopise našom, nechceme teraz nič pritom, len že by sa so zábavou spolu i poučenie do chalúpok, domov, súkromných a spoločenských kruhov našich dostalo. Pravdu hovoria Nemci: Wissenschaft ist Macht.[250] Aj my chceme byť mohutnými vedou, keď si chceme dôstojne zastať v rade národov, a túto v Orle našom na základe trudov synov národa nášho prebúdzať a pestovať zamýšľame prostriedkom prirodzeným: Od srdca k mysli.

Naznačili sme takto, myslím, dostatočne ciele časopisu nášho; nakoľko sa ony spolu aj prevedú, ukáže budúcnosť. Prvá podmienka zdaru je spisovateľská rezkosť a obsah prác; druhá ale hojná podielubravosť obecenstva. My z našej strany prosíme len o malú trpezlivosť.

Orol bude vychádzať v Turčianskom Sv. Martine mesačne vo zväzkoch asi štvor-päť hárkových; roztriedenie bude to samé čo Sokola. Keďže je ale vychádzanie časopisu tohto na prvé dva mesiace pretrhnuté, tak prvé číslo Orla, pri zvláštnom spolupôsobení riadneho spolupracovníka p. Andreja Sytnianskeho, len priebehom mesiaca marca mohlo byť vydané a rozposlané, pričom poznamenať treba, že sa priebehom roku dva doteraz zaostalé zväzky doplniť majú a tak sa ani predbežne určiť nemôže, ktorého dňa v mesiaci bude časopis vychádzať.

I články i predplatky ráčte odosielať redakcii Orla, listy zas a dotazy privátne pod názvom: Ján Kalinčiak, penz. c. k. gymnaziálny direktor, v Turčianskom Sv. Martine.

Turčiansky Sv. Martin dňa 15. marca 1870



[247] Andrej Sytniansky — bol pseudonym Andreja Truchlého (1841 — 1916), kat. kňaza, literáta a buditeľa. Truchlý bol Kalinčiakov spolupracovník pri Orle a po jeho smrti on prevzal redakciu. Zapĺňal Orla hlavne rozmanitými prekladmi.

[248]

I verte, že nastúpi čas!
Udrie naša želaná hodina
Len ty zasej, hoc i prosté semeno,
a tam požneš svojim časom

[249]

Ich hodina príde! Okriepnu krídla
Mladé pazúry podrastú
vzkričia orly — — —

[250] Wissenschaft ist Macht (nem.) — veda je moc




Ján Kalinčiak

— prozaik, básnik, estetik, literárny kritik, pedagóg; autor romantickej poézie a prózy, teoretik pokúšajúci sa formulovať estetické princípy romantizmu Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.