Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Silvia Harcsová, Zuzana Babjaková, Zuzana Šištíková, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Ľuboš Tines. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 53 | čitateľov |
Košiarovce od včasného rána boli v slávnostnej nálade. Ľud zo širokého okolia sa schádzal vysloviť svoj neodvolateľný protest proti peštianskym snahám smerujúcim k rozkúskovaniu Slovenska.
Z Námestia slobody pohol sa potom dvadsaťtisícový zástup k Národnému domu, kde z balkóna mali prehovoriť k ľudu viacerí rečníci.
V čitárni Národného domu dohotovovali usporiadatelia rezolúciu. Medzi nimi bol i doktor Starín a prím v podávaní námetov viedol doktor Mišovský.
Dvadsaťtisíc ľudí vypočulo oduševnené prejavy rečníkov. Ľud so záujmom počúval najmä profesora Kľačku, ktorý povedal rozprávku o jednom lordovi. „Kde bolo, tam bolo, v anglickej krajine za ďalekým morom,“ začal rečník, „žije jeden lord, o ktorom svet donedávna ani len nepočul ničoho. Milióny našich Slovákov stonalo pred vojnou v maďarskom jarme a tento lord — za pecou čušal. Slovenské a české deti stvorili si svoje légie, aby takto ukázali svetu driečnosť a schopnosť, a zdatnosťou svojou aby vybojovali i svojmu národu slobodu a lord — za pecou čušal. Krv tiekla po frontoch, i naša krv volala po práve na život a lord len — za pecou čušal. Delá prestali dunieť, prestal i boj, zišli sa zástupcovia celého sveta a v mene všetkých národov napísali mierové zmluvy a lord ešte vždy — za pecou čušal. Potom vrátili sa naši legionári a spolu s tými, ktorí ostali doma, počali zriaďovať svoj štát a lord za pecou len čušal a čušal. Deväť rokov minulo, za celých týchto deväť rokov nikto nemal proti nám ničoho, spokojne sme žili so všetkými našimi spoluobčanmi a lord — za pecou čušal. A teraz,“ pokračoval rečník, „keď v celom svete vládli horúčavy a v novinách nebolo o čom písať, tento neznámy lord vyskočil spoza tej pece a vykríkol, že on ide korigovať mapu Európy. A hneď i vynašiel, že my utláčame Maďarov, a kdeže ich utláčame? Majú u nás školy, koľko len chcú, majú svoje práva, aké i my máme, a lord len kričí a kričí, že on skoriguje mapu Európy, že sa vraj Maďarom stala krivda.“
Dlho hovoril ešte tento oduševnený vlastenec a dav by ho počúval do samého večera.
Lebo tie jeho slová prýštili z hĺbky slovenskej duše a každý cítil, že musí raz už prestať nečestný boj bratov a že treba si už ruky podať na spoločné zdolávanie nepriateľov.
Redaktor Skalka po rečiach oslovil niekoľko maďarských poslucháčov a týchto sa vypytoval, či by chceli nazad pod vládu peštiansku.
— Čo sa vám, pane, robí, — odbavili ho títo, — my sme radi, že sme v Československej republike.
My dobre vieme, čo ten Rothermere chce. Páni grófi ho nahovorili, aby sa ich zastal, lebo v našom štáte pobrala sa grófska zem a rozdala ľudu. My sme sa už po krky nasýtili maďarskej slobody a nechceme jej viacej nikdy. Radi sme, že zem pri komasácii ukradnutú, môžeme si znova kúpiť. A nových grófov nepotrebujeme!
Popoludní v Besede rozvinula sa debata o povedaných rečiach. Bol tam i pán radca Sas. Bolo mu síce dosť ťažko zaujímať stanovisko k povedanému, ale taktickým spôsobom rafinovane odsudzoval akciu lorda a chválil rečníkov. Haniť ich predsa nemohol!
— Ten profesor, pánovia, ten hovoril ti top…
Skalka ho počul a zdesil sa.
— Pánovia, s týmto človekom nehovorte.
V Besede nastal chaos. Veď tam panovala vždy priateľská zhoda a teraz jeden z najserióznejších hosťov je tak nepekne vyprovokovaný a urazený.
— Čo je, čo je, prečo to vravíte? — pýtali sa ho.
— Podliak je, — dodal Skalka prv, než sa mohol Sas brániť.
— Pán redaktor, ja vás tu verejne vyzývam, aby ste mi dali satisfakciu. Ja si to vyprosím. Čo, čo — kadeakí pisárici ma tu idú urážať… Viete, kto som ja?
— Viem, žalujte ma! I tam vám poviem, že ste škaredý podliak! Viem, prečo to hovorím a ak chcete — —
Kamaráti nedali Skalkovi dohovoriť, odviedli ho a urazený pán Sas schytil svoj klobúk a súc skoro bez seba, zasekol za sebou dvere a odišiel.
Mišovský, sekretár Besedy, sa nad výstupom rozčúlil a naliehal na Skalku, aby udal dôvody útoku na Sasa.
— Jano, nechce sa mi vyrozprávať ti tú vec, ale poviem ti ju. Nie tu, poď so mnou. Vieš, obyčajný úsilný podliak je ten chlapisko a on nám tak chváli naše podniky. Pretvára sa, pracuje proti nám. Správy nosí do Pešti, špiónom je!
Doktor Mišovský zastal uprostred ulice, otvoril ústa a hľadel na Skalku ako vyjavený.
— Človeče, kde si to zobral, ja Sasa poznám. To ti je ani Slovák, ale zúrivý Čechoslovák. Maďara by utopil v lyžičke vody.
Starín ležal na pohovke a čítal noviny.
— Ja už od štvrtku hľadám Novotného a nedajbože ho nájsť.
— I ja som ho hľadal dnes. Odcestoval do Prahy.
— Teraz ti poviem zaujímavú vec. Sas sedí v Besede a ako nadáva, tak nadáva na Maďarov a na lorda Rothermerea. Nuž, kamarát, ja som sa už nevedel zdržať a vynadal som mu verejne do podliakov.
Starín skočil z pohovky.
— Nemal si to robiť. Bude si dačo myslieť a skazíme si plán.
— Neskazíme. Doparoma, keby sme mali Novotného po ruke. Ešte dnes by sme ho dali zatknúť.
Keď Mišovský odišiel, dvaja kamaráti predebatovali si plán. Potom hovorili o dopoludňajšej manifestácii a robili poznámky o povedaných rečiach.
— básnik, rozhlasový, divadelný a osvetový pracovník, publicista, organizátor literárneho a divadelného života Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam