Zlatý fond > Diela > Karol Korenič a americkoslovenské robotnícke hnutie


E-mail (povinné):

Eva Fordinálová:
Karol Korenič a americkoslovenské robotnícke hnutie

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Martina Pinková, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 14 čitateľov

Záver

Naša súčasná historiografia oceňuje prínos americkoslovenského národného hnutia v rámci našej národnej histórie a právom uznáva zásluhy jeho vedúcich osobností pri podpore nášho politického života. Vďačnosť a úctu si zaslúžia všetci, čo sa s osobnou odvahou a statočnosťou odovzdali zápasom za ideály nadosobné, všeľudské: sociálnu spravodlivosť a právo na dôstojný život pre všetkých. Veľakrát nepochopení a zaznávaní aj vlastnými krajanmi neohrozene a nekompromisne šli za týmito ideálmi v krajne nepriaznivých podmienkach najrozvinutejšieho imperialistického štátu, ktorého justícia a mocenský aparát slúžili zákonom a záujmom kapitálu. Cez osobnosť Karola Koreniča sme sa snažili poukázať na neoddeliteľnú spätosť individuálneho a spoločenského, cez jeho životné osudy sme chceli ukázať históriu americkoslovenského robotníckeho hnutia a zároveň pripomenúť jeho ďalších významných dejateľov. Podľa viacerých z nich sú pomenované ulice našich miest, ale dôležité je predovšetkým to, aby sa dostali do nášho vedomia nielen ako mená, no aj ako osobnosti.

Odchodom Karola Koreniča utrpelo americkoslovenské pokrokové hnutie veľkú stratu, ale napriek tomu žije podnes. Americkí súdruhovia slovenského pôvodu spĺňajú, hoci za čoraz ťažších podmienok, Koreničov odkaz o ďalšom budovaní robotníckeho hnutia a o udržiavaní ich robotníckeho časopisu. Týždenník Ľudové noviny vychádza stále, objektívne informuje svojich čitateľov o živote v našej socialistickej vlasti a o mierovej iniciatíve socialistického tábora na čele so Sovietskym zväzom, statočne vzdoruje presile skreslených i zámerne deformovaných, „zaručene overených“ štvavých správ pravicovej emigrácie po krízových rokoch 1968 — 1969, snaží sa odhaľovať ich skutočnú tvár a zámery pred našou krajanskou verejnosťou. Ľudové noviny plnia veľmi záslužné poslanie, že uvádzajú fakty do správneho svetla pred verejnosťou už vlastne narodenou a vyrastajúcou v Amerike, takže životné pomery, ktoré prinútili ich rodičov a starých rodičov Slovensko opustiť, nepozná a nemôže objektívne konfrontovať kapitalistickú minulosť so socialistickou prítomnosťou v „starej vlasti“. Ale že sa im toto poslanie darí plniť, dosvedčuje už samotný fakt existencie Ľudových novín, vychádzajúcich vlastne vyše osemdesiat rokov, pretože ich prosperita predpokladá širšie čitateľské zázemie. Najuvedomelejšia časť revolučných amerických Slovákov môže byť právom hrdá na prácu, ktorú vykonala a ktorú ešte stále pre vec dorozumenia medzi národmi a pre vec mieru vykonáva.
Eva Fordinálová

— literárna historička a vedkyňa, poetka, vysokoškolská pedagogička Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.