Zlatý fond > Diela > Reči študentstvu


E-mail (povinné):

Ján Kalinčiak:
Reči študentstvu

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Michal Belička, Silvia Harcsová, Christián Terkanič, Zuzana Šištíková, Karol Šefranko, Simona Veselková, Lucia Kancírová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 60 čitateľov

1. augusta 1867

Milovaná mládež!

Dnešný deň je slávnostným dňom pre vás. Budete nielen prepustení do svojich domovov, ale sa vám aj oznámi vaše klasifikovanie, a to sčiastky všeobecne tu a sčiastky neskoršie v triedach školskými vysvedčeniami, ktoré sa vám porozdeľujú, čím bude zakľúčený jednoročný účet.

Klasifikácia je pre vás veľmi závažná, pretože vám pripomína vašich učiteľov.

Vašich učiteľov! Vaši učitelia iste aj v uplynulom školskom roku len to robili, čo prináša so sebou ich životné povolanie, totiž vychovávali mládež. Neprinášali jej iba známosti, ale ju aj tak viedli, aby sa jej srdce, snahy a vôľa uberali takým smerom, aký vyžaduje všestranné, to znamená pravé vzdelanie. — Aby som to objasnil, uvediem dva príklady.

Po sofistickej škole v Grécku prišiel Sokrates, zakladateľ novej éry vo vývoji ľudského ducha. Sofistická škola tvrdila, že niet nijaká iná pravda okrem tej, o ktorej možno iného človeka presvedčiť zručným formálnym dokazovaním a dobre podanou chytráckosťou. Sokrates zase tvrdil, že vonkajšia znalosť, obratnosť a zručnosť sama osebe nevytvára ešte celú ľudskú povahu. Každý človek má totiž v sebe vlastného vnútorného človeka, istého démona, čiže ducha, ktorý v ňom pracuje a nabáda ho na činy, a že pravda obstojí len pri súlade vnútra s vonkajškom. — A tak bolo po sofistike na všetky časy.

Druhý príklad nachádzame v samom evanjeliu. Vy ste deťmi božími, buďte dokonalí, ako je dokonalý váš Otec v nebesiach atď. — Istý farizej ďakoval bohu, že nie je taký hriešny, ako sú mýtnici a iní hriešnici, Kristus však povedal: Beda vám, farizeji a zákonníci, hriešnici, ktorí utláčate siroty a vdovy atď. Z toho ľahko vidieť, že Kristus označil za jedinú pravdu súlad vonkajšieho človeka s vnútorným. A tak sa to stalo na večné časy pre starý svet!

Nechcem síce porovnávať vašich učiteľov ani so Sokratom, a tým menej s Kristom. Invita Minerva,[25] chcem len to povedať, že opravdivé vzdelanie je zhoda znalosti so srdcom a vôľou, vnútra s vonkajškom, a tak na tento spôsob sa ono skladá zo súzvuku všetkých týchto duševných faktorov. Chcem i to povedať, že sa napokon vaši učitelia aj v tomto školskom roku vynasnažili použiť všetky prostriedky, ktoré mali k dispozícii, aby podľa možnosti napomáhali túto harmóniu vo vašom duchu a vašej hrudi. Oni sa namáhali urobiť vám jasným, čo bolo tmavé pred vašimi očami. Učitelia často klopali na vaše mladícke srdce. Snažili sa nevykonávať nad vami prísny zákon a predpis, ale s ohľadom na váš vek striedať miernosť s prísnosťou, a to preto, že tak vyžadovala dôslednosť vychovávateľského umenia. Oni vás vždy povzbudzovali do ďalšieho pokroku a ja som vskutku presvedčený, že to i vy sami pocítite, že otvorené srdce vášho učiteľa malo na mysli vždy len vaše blaho. Medzitým príde raz aj čas, v ktorom dospejete k zrelosti a k samostatnej súdnosti, takže spoznáte, že vaši učitelia nemohli od vás očakávať ešte žiadne charaktery a preto zachádzali s vami podľa pravidiel vychovávateľského umenia. Hľadeli vás, nakrátko povediac, bližšie priviesť k pravému vzdelaniu, teda k všestrannej dokonalosti a pravde.

Čo však majú za to? Pri tejto otázke pripomínam vám najprv výrok: „Quem dii odere, illum paedagogum fecere.“[26] a potom latinský verš:

Dat Galenus[27] opes, Justinianus[28] honores,
solus Aristoteles cogitur ire pedes.

[29]

Ale ani to nič nerobí. Cornelius Nepos[30] hovorí o Epaminondasovi:[31] Paupertatem adeo facile perpessus est, ut de republica nihil praeter gloriam ceperit.[32] Gloriu však môže mať učiteľ práve takú veľkú ako aj Epaminondas. Vaši učitelia totiž dobre vedia, že vy, hoci ste aj malilinkí, jednako ste faktormi v štátnom živote. Oni predsa vedia, že čo vy dobrého urobíte, to sa štátu pripočíta a to jemu pripadne. Oni vedia, že duch ovláda svet a že čo nie je z ducha, zaniká. Oni sú Prozreteľnosťou povolaní pracovať na zdokonalení tohto najvznešenejšieho daru nebies.

— — — — —



[25] proti Minervinej vôli (čiže nerád)

[26] (lat.) Na koho sa bohovia nahnevali, toho urobili vychovávateľom.

[27] Claudius Galenus (131 — asi 200 n. l.) — po Hippokratovi najslávnejší staroveký lekár

[28] Justinianus I. — v r. 527 — 565 východorímsky (byzantský) cisár. Vynikol zozbieraním a jednotnou úpravou rímskych zákonov a množstvom nákladných stavieb.

[29] (lat.) Galenus dáva bohatstvo, Justinianus slávu, iba Aristoteles musí chodiť pešo.

[30] Cornellus Nepos (asi v r. 94 — 24 pr. n. l.) — rímsky spisovateľ, historik

[31] Epaminondas (418 — 362 pr. n. l.) — slávny vojvodca starovekých Téb, ktorým na krátky čas získal nadvládu medzi Grékmi

[32] (lat.) Chudobu tak ľahko znášal, že od štátu nič nevzal okrem slávy.




Ján Kalinčiak

— prozaik, básnik, estetik, literárny kritik, pedagóg; autor romantickej poézie a prózy, teoretik pokúšajúci sa formulovať estetické princípy romantizmu Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.