Zlatý fond > Diela > Dramatická literatúra 2. Veselohry celovečerné


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Dramatická literatúra 2. Veselohry celovečerné

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Daniel Winter, Mária Hulvejová, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 193 čitateľov


 

Svoboda F. X.: Posledný muž

Veselohra v 3 dejstvách. Strán 107, cena Ks 6.—.

Javisko: jedáleň.

Osoby: Kohút, majiteľ domu, Kohútová, Helena, Zdenka, Jaroslav, štud. fil., ich deti, dr. Marek, inž. Bečvár, Tonča Vacková, gymn., Baruška, slúžka, Dragon.

Rekvizity: 8 hrnčekov s tanierikmi, kniha, prachovka, kladivko, rám, hrnček s vodou, lyžička, fotogr. aparát, kufrík, palica, svrchník, klobúk, rukavice, kvetiny, váza, zákusky, taniere, príbory, víno, šunka, poháriky, podnos.

Dej: Bohatý majiteľ domu Kohút, žije súkromne z peňazí. Z dlhej chvíle mieša sa do domácich ženských záležitostí a celú domácnosť si tak obsedlá. Vo všetkom rozkazuje len on sám, o všetkom musí vedieť a svojím sekírovaním a puntičkárstvom domácich len trýzni. I do ľúbostných záležitostí svojich dcér Heleny a Zdenky sa mieša. Staršej Helene vybral už i ženícha, hoci táto má už dlho známosť s dr. Markom. I Zdenka má svoju lásku, inž. Bečvára, ktorý vidiac, ako celá rodina trpí, rozhodne sa im pomôcť. Navštívi Kohúta a obdivuje jeho energiu, s akou domácnosť vedie. Je to vraj zriedkavý prípad a takých rodín sa iste viacej nenajde. Kohút je „posledný muž“ a inž. Bečvár má plán spísať o ňom veľké dielo. Kohútovi toto imponuje a inženier sa mu veľmi páči. Dokonca mu sľúbi i dcéru Zdenku. Aby mohol domáce pomery pre spísanie knihy dôkladne preštudovať, dá Kohút Bečvárovi k dispozícii celú domácnosť, on sám odcestuje, aby vraj videl, ako všetko klape i za jeho neprítomnosti. O chvíľu sa ale vráti, lebo zmešká vlak a chce ísť až druhý deň. Žiari radosťou nad svojou mocou v dome a rád by ešte videl, či skutočne ide všetko tak bezvadne, i keď nie je doma. Prijme Bečvárov návrh, t. j. že odcestovanie len finguje. Celá rodina myslí, že je skutočne preč a spraví si malú domácu slávnosť. Helena si pozve Marka a syn Jaroslav, študent, si pozve svoju Tonču. Dobre sa zabávajú a len málo spomínajú na otca, no predsa sa ich zmocní hrúza, keď si spomenú, že by sa mohol vrátiť. Inž. Bečvár využije túto príležitosť a hovorí, že ich chce zo strachu pred otcom vyliečiť a preto že spravil figuru, podobnú navlas otcovi a má ju vo vedľajšej izbe. Privezie túto a nikto ani netuší, že je to sám otec, zamaskovaný. Všetci jeden po druhom predstupujú pred neho a vyčitujú mu, aký je, aký by mal a nemal byť a čo všetko ich tiaží. Robia si z neho i žarty a veselá Tonča ho dokonca požiada o tanec. Všetcia ale s hrúzou ustupujú, keď otec skutočne vstane. Poutekajú do vedľajších izieb a v strachu očakávajú, aká vojna bude. Sú ale radostne prekvapení, lebo otec nezúri — uznal svoje chyby a v domácnosti necháva plné právo ženám. I Helene dovolí vziať si dr. Marka a on sám bude podnikať stavby so svojím druhým nastávajúcim zaťom Bečvárom.




Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.