E-mail (povinné):

Stiahnite si Maroška ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Martin Rázus:
Maroško

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Tomáš Sysel, Monika Morochovičová, Jozef Ozimy, Katarína Kolenčiak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 937 čitateľov


 

6

Posledné plánočky zažltnú na mohutnej jabloni pri Lalovie studni, keď Maroško zbadá, ako všade obťažujú jednakou otázkou:

— Čo chceš, Maroš, radšej — bračeka a či sestričku?

— No, ja bračeka! — odpovie rozhodne. — Chodili by sme spolu k Váhu.

Chlapcovi je to podivné, že mu to hovoria i na Nižnom konci u Stračkov, i stará mať u Kramlíkov, i ženy na uličke.

— Veru bračeka! — podáva si ho totka Krdanka. — To aby bol taký hubáč ako ty? Dievčatko radšej, ako je Anka…

— Tá veľa ziape! — odsekne zurvalec.

— Tí, a ty nie? — zahrozí sa naňho prútenou metlou. — A keby nebola ziapala kedysi v háji, vrany by vás boli tam zjedli do rána.

— Nezjedli!

— Ba zjedli! Zjedli!

— Nezjedli! Nezjedli! Nezjedli! — tlčie Maroš päsťou o päsť.

A ako si žiada, tak sa i stane. Jedného dňa mamka ochorie a akási stará totka mu povie, keď sa vráti od Kľuchajov: chytili sme ti na vode malého bračeka, Mišianka. Poď si ho pozrieť vo vaničke!

— A kde ste ho chytili? — hľadí do vody na trepotajúce sa stvorenie.

— No tu pred nás!

— A ja som vždy na priedomí, a nevidím to, — šomre chlapec nedôverčivo.

Maroš takto stratí svoje jedináctvo, ale u Plajbásov je hneď veselšie. Mamka, keď vstane, mnoho spieva a on jej pomáha. Niekedy pomáhajú obaja, jeden tak, druhý inak — podľa schopností. Otec uviaže na hradu plachticu, v ktorej sa seno nosí. V tej sa dá dobre kolísať a Mišiankovi sa buviká. Ak kričí niekedy, príde stará mať, postaví ho do koníka, vymastí ho sadlom. Potom dostane macholín a spí…


Haja, haja, haja,
šla mamka do hája —
na čierno, na bielo,
chlapcovi na pero…

Počuje Maroško, ako mamka spieva, i robí potom, čo sa dá. A ako pesnička donáša, vždy rozoženie plachticu, tak, že letí od zrkadla po pec.


Haja, haja, haja,
šla mamka do hája —
na červené kvieťa,
chlapcom na bukrieťa…

Pomáha i on, i Anka Krdanka, ktorá odkedy sa Mišianko narodil, je tu viac ako doma.

— Ja vám budem varovkyňou, — ponúka sa Plajbáske.

— A čo ti za to dám?

— No nič! Však sa ja doma najem.

Maroško zato nezabudne na kamarátov. Ťažko prišiel k nim, váži si ich. Teraz už vie, pre dobré kamarátstvo hodno je aj niečo dať. Cimbal už zunoval. Ten už bol u Kľuchajov, i u Červeňov. Teraz ho má Anka, ale sú na ňom už iba tri pliešky: d, f, a h… Čo po ňom! Tam je kdesi na almárii v Krdanovie pitvore. Však je tu inakšia hračka — Mišianko.

Kľuchaj i Červeň prichádzajú často, ale len na uličku. Zahvízdajú svojím spôsobom a Maroš vyletí ako vrabec z hniezda. Už má čižmičky, nohavice i kabátik osebe a miesto cedáčika — šije mu kušniar čiapku — baranicu.

— Počuj, Maroš, — dôjdu istého dňa, keď je už sneh na horách, kamaráti. — Poďme na šop — pozrieť tie naše jabĺčka a čo je tam! Či je všetko v poriadku!

— Poďme!

Na šope je sena a sena. Nie preto, akoby ho bolo veľa, ale šop je malý. Celý ho založili. Horko—ťažko vryje sa Maroš do kúta až po roh, strčí ruku do diery a počne vyťahovať…

— Ej, — berú chlapci jabĺčka z ruky do ruky, — hnijú! Hnijú veru! veru!

— Musíme to popreberať! — nástojí Paľko. — Tak to robí i moja mama.

Čím však idú hlbšie do sena, vidia, tým je to horšie. Samý hnoj! Neostáva, len to nejako vychrániť, aby ešte i gazda nerobil tartas, že mu kazia krm, galgani.

— Tam je naša komora! — opustí Maroš smutne gamby.

— Tam veru! — opustia i tí druhí dvaja.

— A bola by nám trvala! — vraví Paľko. — Mohli sme mať až do jari! Čo sme sa toho len nazbierali!

— Zbierať je ľahko, — pohodí Červeň sklamane. — Lež opatriť! Druhý raz to spravíme lepšie. Iba kaleráb je dobrý, — krája do jedného nožíkom a prihryzne si z neho ako zajac. — I ten je už zrebnatý!

Anke zanesú kalerábu a dve—tri polozhnité plánky. Nech sa poteší!

— Ó, ja mám doma pekné jabĺčka na polici, — krúti sa dievča okolo Mišianka a ohrdí dar. — To len zjedzte vy!

Lepšie je, keď padne sneh a ponad komíny zatiahne chladný vietor od Kriváňa. Deti sa schodia do Plajbásov, posadajú si okolo pece a mamka im spieva pesničku za pesničkou — všetko z tých krásnych časov, keď dievčila. Ona i sama vedela spraviť pesničku a zanôtiť po svojom.


Hej — haj, bolo dievča,
hej — haj, bolo raz,
hej — haj, boli líčka,
už ich zjedol mráz…

- Hej — haj… hej — haj!— pomáhajú kamaráti mamke s Mišiankom v náručí — najmä v sobotu večer. Vtedy ujec Kozovie chodí neskoro domov pre výplatu a v peci sa pečie zemiakový koch, riadne sobotňajšie jedlo, tak ako sú v piatok bryndzové halušky.


Hej — haj, bude dievča,
zjasá očú pár,
hej — haj, prejde zima,
hej — haj, bude jar!

Pri takej veselej pesničke aj sa dajú do tanca. Každý osebe. Ale taniere rinčia na polici a podlaha duní ako poriadna basa. Pocítia to i tí v prostriedku, u Krdanov, a tí spredku, u Haruľov.

— Čo to robia? Čo to len robia? — nakukne neraz totka Krdanka nazadok. — A je tu nie naša Hana?

— Tu som, tu! — ozve sa dievčatko.

— Zvalíte si ten domec — nedávno ste si ho postavili.

— Nuž zabávame sa ako chudobní ľudia. Spievame si i tancujeme. Čo máme robiť? — vyhovára sa mamka.

— A nie je tu náš Paľo? A nie je tu náš Jano? — prídu i od Kľuchajov a niekedy i od Červeňov po chlapčiská, keď je už neskoro.

Tak sa míňajú u Kozov zimné večierky.

Cez zimu chodí Maroš na Nižný koniec menej. Zato chodí — umrzne neraz na belaso. Rovnou cestou nevie ísť. Najčastejšie klzkou na potoku. Rád sa zadíva do kadlúb na drobne čipkovaný jemný ľad. Keď sa rozbehne a mal by vletieť do kadluby, nakriví opätok a zaškripí podkovičkou, až to fŕka. Neraz sa mu však stane, že to všetko neosoží a on príde v čižmičkách a nohavičkách samý srieň a ľad do Kramlíkov.

U starej matere schodia sa zase dievky priasť a mládenci za nimi robiť huncútstva. Kramlíčke je takto veselšie v jej vdovskom stave. Maroško zas cíti, tu sa možno všeličomu naučiť. I takému, čo mu ešte netreba.

Najradšej má pesničky a Jano oných, čo mu i tú basu kedysi vyrezal na píle, starý mládenčisko, učí ho i rečniť… Chlapčisko spieva dobrým hlasom o komárovi, ako ho oženili, a reční Valibuka. Keď ho postavia na pec — všetci ho poslúchajú. I u Weissov na Rohu už rečnil zo suda a chlapi sa prisahali, že z toho galgana niečo vyrastie. Aj mu dali veľký dvojgrošník. I sladkého vypiť.

U Stračkov je iné. Ak sa ta príde osušiť, starý otec ho lapí za ucho a dovedie k stolu. Najprv vraj musí byť exámen…

— A vieš sa modliť? — pýta sa ho, keď on ako obecný hlásnik je v nedeľu i dozorcom mostičianskych faganov či nerobia nezbedu za kázne v kostole.

— Modlievaš sa, ha?

— Modlievam, starý otec, modlievam, — osŕka Maroš.

— Čo?

— No Otčenáš… odťahuje sa chlapec od neho.

— Povedz ho!

Maroš odrecituje Otčenáš.

— A viac nič? — nie je ešte starý otec spokojný.

— Verím v Boha… — zašomre delikvent.

— Povedz ho! Odrecituje i to.

— A viac nič?

— Desatoro božích prikázaní!

— Povedz ich!

Čo máš Maroš robiť? Starý otec, ak mu pustí ucho, chytí ho za šticu. Nuž recituje a recituje až po ten posledný amen.

— Dobre, — pochváli ho otec. — Ale teraz budú Vianoce. Vinšovať vieš?

— Neviem.

— Tak sa musíš naučiť. To stojí za to, — vysvetľuje mu. — Kde zavinšuješ, dajú ti grajciar, i groš, možno i šesták. A na koláče si musíš vziať poriadnu šatku.

— Ja unesiem, — chlapí sa Maroš.

— To viem! Len či si i zaslúžiš? Poď — vezme si ho medzi kolená k stolu. — Naučím ťa pekný vinš. Hovor za mnou: Vinšujem vám Vianoce…


…Vinšujem vám Vianoce…
…aby ste mali štyri ovce…
…aby ste mali štyri ovce…
…a tie štyri ovce štyri barany…
…a tie štyri ovce štyri barany…
…to je kŕdeľ neslýchaný!
…to je kŕdeľ neslýchaný!

S takým krátkym vinšom je Maroš raz—dva hotový. Starý otec má radosť. Nakrája slaniny. Vezme i fľašku hriatej z almárie a častuje svojho žiaka, ako myslí — najlepšie.

— Na, zajedz si, aby si bol silný! Na, vypi si, aby si sa nebál nikoho!

A Maroš silnie navidomoči. A je zo dňa na deň menej toho, čoho by sa bál. Na ľade i na sanici je so svojimi kamarátmi, ale sa vždy zamieša i medzi starších chlapcov. Príde gúľať sneh na snehuliaka alebo stavať z neho hrad — on gúľa, až sa mu kečka parí. Guľovať sa vie tiež poriadne a na vlačuhy sa oblepí, i keď kone letia ako šíp. Mišo Mrázikovie už ho neprevýši. A on mu ani nezávidí, len tie zajace. I to mu už Jano oných sľúbil za rečnenie na priadkach. Zajace mu opatrí, nie buravé, ale také biele s čiernymi bodkami na chrbte, s veľkými ušami a červenými očami. Také, aké nemá ani Mišo.

K Vianociam je už Maroš pripravený. Vinš už vie, peniaze si položí do vrecka a koláče do materinej šatky. Do tej, čo mal v háji, keď zašli na huby.

O vianočnom stromku sa mu mnoho sníva. Čože však, keď on nie je pán! Mať Kramlíkovie mu i kúpia za šesták dvanásť sviečok, už ako na ten stromček. Ale kde vziať jedličku? V háji neslobodno vyťať a hora je ďaleko, kdesi za Váhom v doline. Ako by ta šiel, keď je všetko zaviate snehom?

Trochu ho to i trápi, najmä pre tie pekné farbisté sviečočky. On si však poradí. Keď von chumelí a dívajú sa oknom, mrazom pomaľovaným, i s Ankou Krdankou, všimne si veľkého rozmarínu, rozrasteného ako ker. I teraz tam bol na poličke okna, ale ho nezbadal. Nebol mu treba.

— Ja budem mať stromček, — chváli sa mu Anka. — Ja budem mať stromček!

— I ja budem mať! — zašomre Maroš.

— A kde ho máš! Ja som svoj už videla v našej drevárni na chlieviku. A tvoj je kde? — vyvalí naňho očká zvedavo.

— No, môj je už tiež tu — uvidíš!

A na Štedrý večer, keď už starý otec odzvoní na veľkom, vidia mamka i otec, i Anka Krdanka, čo zaskočí pozrieť zo zvedavosti, ako Maroško zapaľuje sviečočky na rozrastenom rozmaríne, červené i zelené i belasé — svietia, svietia, blkotajú. Rodičom príde Maroška i ľúto, ale nepovedia slova. Chudobnému chlapcovi stačí miesto jedličky i rozmarín!

Ráno zoberie sa Maroš s Janom Červenom, keď Paľko nesmie. Vezme si materinu šatku—šifónku a idú vinšovať po rodine a známych.


Vinšujem vám Vianoce,
aby ste mali štyri ovce,
a tie štyri ovce štyri barany,
to je kŕdeľ neslýchaný!…

Vinšujú smelo, hlasno a naraz, ani čo by uťal. Darmo ich po večeroch mamka neučila tak, ako to otec Stračkovie nadiktoval. Takto zastanú u dvier u Krdanov, kde sa im Anka pochváli stromčekom i peknou bábkou… u Haruľov, u Kľuchajov a od Vyšného konca po Nižný. Ľudia idú do kostola, keď sa oni dvaja terigajú so šatkami, nabitými koláčmi, hrkajúc vo vreckách dvojgrošníkmi i šestákmi.

Ešte jeden taký sviatok zažije Maroš v krátkom čase. To je Veľká noc! Pravda, Matej dotiaľ zláme ľady. Na jednom takom on sa i odvezie po mlynici a čľupne po pás do vody. To sa však stane i druhým a mamku teraz udobrí ľahko, keď jej Mišianka pohebká v plachtici. Ale Veľká noc, to je ešte inakší sviatok! Chlapčiska veľmi kostol nezaujíma, hoci ho vezme so sebou raz otec, raz zasa starý otec do chlapských lavíc. Ale v sobotu večer strieľa starý Stehlík na Kocúrkove z mažiarov — bumm — bumm! — zablyští sa v očiach a letia drevené koly kamsi na ohrád. V nedeľu popoludní, keď stará mať Kramlíkovie ide na večiereň, on si vypýta zo svojej buksy dva grajciare, mamka mu dá fľaštičku z Elza fluidu, a už ide do apatieky v meste ako druhí chlapci.

— Dajte mi za dva grajciare odkolonu, — pýta si smelo, držiac v ruke nový klobúčik so stužkou a červeným pierkom.

Ráno ho vzbudí krik, čo dievky vlečú do potoka alebo k studni. O chvíľu je oblečený, pekne v nových šatočkách. Na kabáte sú i vrecká, do nich možno i vajcia klásť. Šatka mu trčí z jedného. V ruke drží poriadnu litrovku, brúsenú mocnú fľašu, miesto zátky zaviazanú riedkym organtínom a plnú akejsi mliečnej tekutiny.

To je vôdka.

Maroš ju potrasie i pridrží k nosu.

— Vonia! — zašomre a vojde rovno do Krdanov.

— No, že len ideš tú Anku okúpať, — otvára mu totka dvere, vedúce k dievčaťu, čo sa, ako vidieť, za vôdku veľmi neoduševňuje. — Veď ju máš začo okúpať.

Totka podrží dcérku, kúpač ju pofŕka, až vôňa udrie do nosa. Vezme si vajce, maľované na červeno, i dva grajciare si strčí do vrecka a ide ďalej, ponáhľa sa, ako čo by robil od kusa s otcom vo fabrike.

Na ulici stretá pánov, tovarišov. Tí to už robia po pansky. Majú malé fľaštičky a diškurujú veselo. I oči sa im svietia. On má hodnú fľašu, ale i veľa povinností. Zájde do Lalov — Zuzku opáčiť. A potom po susedoch až po krstnú, čo má tiež dievča. I mamu musí okúpať u Stračkov a otec Stračkovie ho ešte kdekade povodí. Maroš kropí a kúpe svedomite. Niekedy síce hrkne fľašou dievča rovno po hlave, až sa i rozmraučí, ale mať ho utíši a všetko je dobre. Pri takej práci udá sa všeličo. I vyleje sa viac ako treba. Ale to sa môže. Zájde sa na potok a vždy sa doleje, kým treba.

— Veď už máš len číru vodu, — hreší ho starý otec u Stračkov, keď ovonia — Aspoň pomarančových korok mal si si namočiť, — potriasa fľašu, obsah sa však nezabúri. — Číru vodu máš, Maroš!

— Ale mám plné vrecká vajec, — uškrnie sa potvora. — I peňazí mám!

— No, ty si zbojník, — zdvihne ho starý otec zo zeme za mocné ručiská. — Ty sa nestratíš!

Mamka doma Marošovi maľované vajíčka nechá, nech sa s nimi hrá na lúke. Ale peniaze idú do buksy. Na jeseň pôjde už synček do školy. Zíde sa mu to na tabuľky, šlabikár a na peračník… Chlapec sa i slušne chystá do novej doby života. Kamarátov má rád, ale i doma pomôže. Keď mať musí do dvora alebo na zelinu, na neho nechá Mišianka a on ho opatrí. I popestuje ho. Najradšej mu je však, keď spí. Keď nechce spať, tak musí, veď len tak sa môžu kamaráti baviť v pitvore. I Anka Krdanka s nimi… Ona im ho i prizrie, ale dlho tiež nevydrží. V taký čas to Maroška dožerie. Uloží bračeka do plachtice, a spieva mu a spieva, halačí a čo takt, to buchne silno do plachtice, až letí od povaly do povaly. Mišiankovi by sa ani nechcelo spať, ale musí — to od povaly do povaly uspalo by i staršieho človeka.

— Ach, Maroško, Maroško, — pochváli ho mať, keď zhodí predo dvermi z chrbta batoh zeliny, — aký si poriadny a dobrý! Dobré dieťa tak má pomáhať rodičom.

Raz však pri takej príležitosti vojde do izby a skoro spadne z nôh. Jeden koniec plachtice roztrhnutý, pod plachticou hŕba malch a hlavníc. Dieťa ani nevidieť.

— Jaj, Mišianko môj! — zalomí mamka rukami a raz—dva vyloží synka z perín. — Čo si to robil, ty zbojník? Či ho nezabije? Ty fagan mizerný, však ste sa vešali na plachticu? Počkaj, dá ti ho otec!

Maroš stojí v kúte a fiká. Vie, chlapci sú už preč a teraz je všetko na ňom. A či on môže za to, keď bol ten koniec taký slabý? Mišiankovi na šťastie nestalo sa nič. Skoro sa ani zo spánku neprebral. Keď zacíti materin prsník pri ústach, s chuťou sa dá do olovrantu.

— No, neskuč! — krotne mamka, keď vidí Maroškov žiaľ. — Choď, tam máš kýšky na polici. Nalej si do hrnka! A druhý raz nehojdaj tak šialene!

S tým je všetko skončené. Ani otcovi sa o tom nepovie.




Martin Rázus

— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.