E-mail (povinné):

Stiahnite si Maroška ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Martin Rázus:
Maroško

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Tomáš Sysel, Monika Morochovičová, Jozef Ozimy, Katarína Kolenčiak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 937 čitateľov


 

16

Hra na gombičky je sezónna. Jej čas je skorá jar, keď chodníčky osychajú. Neskoršie prídu iné hry a zábavky. Maroško vymaní sa tiež rýchlo z pigárstva. Nielen pre ten nešťastný otcov kabát, aj inak. Gombičiek má už dosť. Čo bude s nimi robiť? Zovšednie sa to a nevábi. Mamka mu zato neraz pripomenie to i to, kedykoľvek len prišíva gombičky.

— Keď čo máš, drž si to! — vykladá mu, — a nedaj si z ruky!

— Veď som si nedal!

— Ale skoro by si bol o všetko prišiel. To je zle.

— Jaj, mamka, — uškrnie sa jej do očí, — keď sa to nedá. Niekedy by človek i chcel držať, a musí pustiť.

— A kto ho primusí?

— Všelikto!

Mamka i syn ostanú na svojom. Skoro sa im však naskytne príležitosť, ako s tým — musí, či nemusí?

Raz Maroško sedí si vo svojej lavici a čaká s triedou na pána učiteľa, keď do školy vrazí ešte i niekoľko mostických detí, chlapcov i dievčat. Bolo ich čuť jazyčiť už i popod okná. Ako však vojdú do triedy a vidia, učiteľ je ešte nie tu, spustia na plné ústa ani na jarmoku: — Joj, ľudia, ľudkovia… to ste ešte nevideli. Taká rybisko! Ako chlapec, ako veľký chlapec!

— Čo? Kde? — hľadia na nich z lavíc. Na vytreštené oči a vyjavené tváre. — Čo ste videli za rybu?

— Maroš, Maroš Kozovie, — vhupne ešte ako posledná i Zuzka Lalovie, ktorá je už veru hodné dievča. — Vaša mamka chytili rybu. Takú veličiznú, — roztiahne ruky, ako vládze. — Jano Červeňovie díval sa na ňu, keď ju niesli v zásterke. Raz ho fľasla chvostom, a už ho krv zaliala. Nejde ani do školy… Vaša mamka ju chytili!

— A kde? — ledva sa spamätá Maroš z prekvapenia. Na všetko bol prichystaný, i že našli peniaze, i že chytili zajaca na záhumní, ale nie na rybu. — Kde ju lapili?

— Na potoku! — referuje Zuzka a prisviedčajú i ostatní.

— Na potoku? — diví sa celá trieda.

— A takú veľkú?

— Takú, — ukazuje Mišo Mrázik na lavici.

— Väčšiu ako ty. Hlavátku!

— Hlavátku? — zahučí v synovej hlave. Čo len ozaj spravili s ňou? Iste uvaria, pošlú i starej mame Kramlíkovie, i do Stračkov, i do Kľuchajov, i do Krdanov… hádam niečo i zasolia, a bude po rybe. — Ale naša mať! Veď tá jakživ nechytala ryby a takú chytiť! Ani ujec Haruľovie nelapil takú, a ten chodí i so starým Glaubisom, rybári po Váhu na hajovci. Kde sa len vzala?…

— Vyplávala z Dunaja! — vysvetľuje Mišo. — Odkiaľ odinakiaľ? Vyšla až hor—hore, azda i do Belej. Keď sa púšťala dolu, dostala sa miesto Váhu do mlynice. Z mlynice prešla do potoka na priedomí, a tak! Ja som ju videl, keď fárala. Ľudia sa zbiehali na brehu, keď však bodla doňho nosom, ženy a dievky zvýskli a zutekali. Tak sa jej zľakli!

— A Marošova mamka sa nezľakla? — zvedaví sú už i chlapci z mesta a dievčatá dívajú sa s akýmsi obdivom na zapýreného Kozovie žiaka. — Tá nemala strach?

— Tá nie! — ozve sa i z niekoľkých hrdiel. — Tá sa nebála.

— Ona, keď videla, ako hlavátka mieri k brehu z druhej strany, — rozkladá Mrázik ďalej, už na to je majster, — ona si vám na ňu počkala. I mohla, veď jej bolo z neveľkej vody celkom chrbát vidieť. Ako však priplávala k brehu, ona jej nadloží zásterku, a tá fuk do nej. Nato ona zásterku oblapí oboma rukami dotuha a ryba sa darmo šmiera. Má ju a nepustí.

— Nepustí! — udrie v uši Maroškovi. Aj hneď zdvihne hlavu. Vidieť, je hrdý na svoju mater.

— Drží a nepustí… drží a nepustí! — ukazuje Mišo triede názorne, ako sa to dialo. Drží a…

— Čo to za krik? — vstúpi vtom pán učiteľ Horvaj do učebne dlhým, ráznym krokom. Vyprávke je koniec, akoby uťal. Deti, pravda, ženie čosi povedať i jemu, že mamka Kozovie lapili hlavátku — ohromnú hlavátku lapili. Takú, ako je ich žiak Maroš — azda i väčšiu. Kto mu to však? Nikto sa však neodváži ceknúť. Ktovie, čo by z toho bolo! V laviciach zahrmí. Trieda vstane i sadne si ako stroj a počne sa učiť.

Aké je to však učenie! Pán učiteľ sa vypytuje — rectuje sa radom. Spočiatku ide to ešte, kým odpovedajú žiačky z mesta. Tie sa dobre učia. I Maroško neraz fľochne v tú stranu, kde sedia pekne oblečené, čistučké, Elena z fabriky, i Želka kotlárovie, i Irenka z obchodu. Lež teraz — čo po pánčatách, keď mamka chytili hlavátku ako on! K tomu — pán učiteľ už hmká, akoby prežieral sliny, a to je zle. Vidí, ako sa mu ježia načervenasté fúzy a z tmavých, prísnych očí zasršia blesky. Vstane ten, vstane onen — i začne smelo, ale hneď sa potkne a nedajbože ďalej. Niekoľko nelichotných nadávok predzvestuje búrku. A čože tam náboženstvo a dejepis? Ale idú počty—počty… zlomky, rovnice… Pred tým už majú všetci rešpekt — štvrtý, piaty i šiesty ročník!

— Starší tabuľky, mladší k tabuli! Koryčiar, Josko, Mrázik — sem! — vyvoláva Horvaj zo štvrtákov a rozkazuje veliteľský. — Počuli ste? Raz—dva!

Tabuľky zahrkocú, kým menovaní vychodia s akýmsi zatrpknutým úsmevom, z neho čítajú spolužiaci: dnes mne — zajtra tebe! Stanú si pekne riadkom pred prvú lavicu. Pred samého Maroša. Tento sa robí chladnokrvným, keď cíti učiteľov ostrý pohľad na sebe. Zato mrví i on ruky pod lavicou, jednostaj premŕva.

Keby aspoň dnes nie! Len dnes nie — dnes! — zrovna zhára túžbou. „Ja by i tak mal ísť domov, veď mamka lapili hlavátku. Veľkú hlavátku! Potrebovali by i pomoci. I roznášať po rodine. To je robota — rozniesť všetkým po kúštičku, nie? I deti bolo by prizrieť. Jej, keby sa už dnes skončilo nejako, keby…!“ — Pätnásť chlapov zarobí za desať dní tridsaťpäť korún, koľko zarobia piati za tri dni! — vpadá ostrý hlas pána učiteľa do jeho myšlienok. „Koľko? To je pre starších, nech si vyrátajú! Ale čo môže stáť taká hlavátka?“ preháňa sa mu to v hlave ani oblaky pred búrkou po oblohe. „Ja som predával zajace po tridsaťpäť grajciarov, mamka dali Židovi vlasy za desať zlatých — ale taká hlavátka, tá môže mať cenu! Nemali by ju rozkúskovať rodine, keď nieto v dome groša. Nech ju predajú, teraz majú čo! Taká hlavátka môže stáť…“

— Tridsaťva osmín delíme ôsmimi štvrtinami, — vodrie sa mu zas do toho učiteľov diktát. Maroš si všimne, ako sa Koryčiarovi trasie krieda v ruke, keď na tabuľu značí… Tridsať—dva—a o—osmín delíme osmi—o—smi… — Ako delíme zlomky? — Zlomky… zlom—zlomky delí—me—delíme tak, že menovateľa menovateľom… Pravda, kdeby nie! — že… že čita—čitateľa čita… — Fác!… fác!… ozve sa osudne do tvrdého ticha. Koryčiar zasipí. Zhučí to aj inak — juj! Štvrtáci stŕpajú spolu s chlapcom, čo ráta, pokúsi sa písať čísla, rozbehne sa a zas len — fác! Nejde to… Šuchta — buchta a Maroško vidí, Koryčiar letí za tabuľu kľačať. Nasleduje Josko… Ani ten nemá šťastie. Keby mu to už šlo! Alebo keby bolo skoro po tom! Ako by sa utekalo domov! A doma je iste všetko hore nohami. Taká hlavátka! Takú ani Haruľa nevidel. — Fác… Zlomky delíme, tak delíme, — napína Josko pamäť, — tak delíme, že menovateľa a čitateľa dáme dovedna… — Tí, ty hovädo, ty sprostá sára!… — letí Josko za Koryčiarom. — Mrázik! Ako to držíš tú kriedu? Zlomok zlomkom delíme? — Zlomok delíme zlomkom, — uškiera sa Mišo na učiteľa. — Čo sa rehlíš, čo — ty fabrická trúba! — Štauch, štauch! — zhučí mu na chrbte. — Zlomok zlomkom takto delíme, že… že… že… — Áno, robiť nezdobu, lomoz, krik, prskať, lavice popíliť, na to si, ty zbojník, — fuk, fuk! — ale pozor dať! — Tridsaťdva osmín delíme ôsmimi štvrtinami, — napína sa Mišo, — tridsaťdva násobíme… — Čím, no? — Ôsmimi! — Taák? Daj ruku! — Kyc…! — Maroš zacíti i sám bolesť, keď Mišo zaskučí. I ostatní cítia. Ide im to čuvmi ani po drôtoch. Hlavy majú sklopené nad tabuľkami, ale cítia! A na hornú časť značí sa čiarka ku čiarke, krížik ku krížiku, koliesko ku koliesku — to koľko ktorý dostane faciek, kyciek, šuchiet — buchiet, ako príde. — I Maroško si spočiatku značí, ale potom ustane. Kto by to? A keď dnes v jeho hlave je samý zmätok. I ráta s Mišom, i neráta. Zlomok zlomkom — on to predsa vie, ako by nevedel, však je dobrý žiak. Ale pán učiteľ sa veľmi hnevá, šuchty a buchty letia, čiarky, krížiky, kolieska sa množia. A mamka doma, čo len robí s tou hlavátkou? Čo len…?

„Juj,“ — mrví Koza ruky pod lavicou a šúcha i kolená, „keby to už! Keby len nie dnes! Aspoň dnes nie…! Ih, ih, jaj! — vdrie sa mu do duše Mišov zúfalý sykot. A teraz… a teraz… hľa Mrázik letí za tabuľu. Čo len teraz bude! Ak by tak práve… — Koza, poď im ukázať, ako to treba! — Joj, už je to tu, — stisne Maroš zuby a vyjde k tabuli. V očiach mu mrká, nie akoby nevedel. On to vie, vie — zlomok zlomkom… ale pán učiteľ je taký ako hrom a doma mamka lapili rybu, veľkú, veličiznú… Rátaj! — Zlomok zlomkom delí sa tak, že čitateľa násobíme menovateľom… — Teda! — Tridsaťdvakrát osem, — píše žiak akýsi poblednutý v tvári. Ruka sa mu trasie, krieda skáče, — to je, to je… osemkrát dva, dvakrát osem… — Azda nevieš krát, čo? — Dvakrát osem šestnásť… šestnásť, šesť si podpíšeme, jedno mi ostane… — Čo vravíš? Kto je na to zvedavý? Píš! — Osemkrát osem päťdesiatštyri a jedno mi ostalo… — Koľko? — Jedno, jedno, — robia sa Maroškovi kruhy pred očami, také fialové kruhy. Jakživ sa mu nerobili predtým. — Juj! — zacíti trstenicou cez rukáv. — tak ty ani len krát nevieš, a vo štvrtej? Pekný žiak! Koľko je osemkrát osem? — Šesťdesiatri, — šepce mu ktosi spoza tabule. — Bude ticho tam? Koľko je? — Osemkrát osem… — zamrie čosi v chlapcovi. Díva sa na učiteľa, a nepovie slova. Iba dlaň vystrie, ako stroj, a kyc… kyc… jaj, í! — Oblizni si, ty somár, — čuť spoza tabule. — Ja, ja nemôžem dnes… ja, ja neviem… — potáca sa do lavice, keď nedostáva iný rozkaz. Sadne si na svoje miesto, zaryje si hlavu do ramien na vrchnák a zmyká ním, kŕčovite zmyká…

— Mamka mu chytili hlavátku, — odváži sa Mišo spoza tabule, vyškierajúc sa už na tých v laviciach akoby nič. — Hlavátku mu chytili!

— Mlčíš ho tam? — šľahne Horvaj trstenicou v tú stanu. — Dám ja tebe hlavátky. Ty klen, hlúpy klen!

— Klen, klen, klen! — uškŕňajú sa chlapci z mesta, Kloška i ostatní.

Konečne počuť cengať, trieda si vydýchne. Nestalo sa nič zvláštne, len Maroško, ten tak nedostáva! Aj ho má pán učiteľ rád, keď je bystrý žiak. Preto dnes i fiká, až ho ide rozsadiť.

— Neplač, Maroš, — tešia ho kamaráti, ukazujúc mu čiarky, krížiky a kolieska na tabuľkách, — pozri, čo dostali druhí! Koryčiar tri facky, štyri kycky a päť šuchiet — to je dvanásť. Josko päť faciek, dve kycky, osem šuchiet — to je pätnásť. Mišo Mrázik šesť faciek, dva šklbance za vlasy, päť kyciek, sedem šuchiet, osem buchiet a jeden kop — to je spolu dvadsaťdeväť, — vyratuje mu ten i ten na prstoch. — A zo starších Juro Drúčik dostal minule až tridsaťpäť, a neplakal. Ty si dostal dva šklbance, šuchtu, buchtu a dve kycky — spolu šesť. Čo je to?

— Veď ja nie preto, — premáha sa Koza, prehodiac si plátennú kapsu na chrbát.

— A prečo?

— Keď ja krát viem, a dnes nemohlo mi prísť na um, — horí chlapec ako fakľa, — pre tú… hlavátku!

Žiaci zo školy idú skoro všetci rovno do Kozov. Takú rybu nedostane sa ľahko vidieť v Mosticiach, ani v Petre a Pavle. Maroško nájde doma ľudí plnú uličku. Chodia hore—dolu, hore—dolu a v reči je len hlavátka a hlavátka. Kdeže je, kde? A veru — hľa, predo dvermi vo vode v koryte, díva sa očiskami, otvára chriapy, i hubu otvára…

— Joj, to je rybisko, jójójój! — obstanú detské hlavy koryto a obdivujú, obdivujú, jojkajú… — Paľo, takú by si nevytiahol na udici. Ani pod vidličku by nebola taká, jój! Plné koryto jej je! Plnučké!

— A ste ju ozaj vy chytili? — spytuje sa Maroš matere.

— Pravdaže ja, — drží sa mamka hrdo. — A ako sa mykala! Ako šľahala chvostom, keby si bol videl! Jana Červeňovie fľasla, hneď mu krv frfotala z nosa. Ale tak mu treba, načo ho tam natŕčal?

— A čo spravíme s ňou?

— Čo? Upečieme a zjeme! — smeje sa mať. — Si my raz nemôžeme tiež hostinu spraviť?

— To je moja ryba! Moja veru! — prediera sa ku korýtku starý Glaubis. Takto stolár, ale inak veľký rybár, Haruľov spoločník. I teraz má v ruke ostno na dlhočiznej tenkej žŕdke a šibrinkuje vidlami okolo hlavátky v koryte. — To je moja ryba! Moja je rybačka, moja je i ryba!

— Veru, pán Gaubis, — nezdrží sa mamka, — ale rybári nechodia s ostnom loviť na koryto. Mali ste si ju chytiť — tak!

— Veď si ja ju ešte chytím, počkaj! — pohmká si bradáč fúzatý. — Ešte si ja tú… — tratí sa pomaly žŕdka z dohľadu.

— To by veru bolo, — mrzí sa mamka. — Lap si rybu, až ťa ohne v drieku, a potom ti príde rybár ku korytu, to je moja ryba! Hej, a toto nič? — ukáže mu figu.

Marošková tvár sa vyjasní, keď vidí okolo toľko obdivovateľov. I slečinka príde zo školy, tá čo ho učila a vyprášila mu kožuch pre mendelku. A koľko všelijakých pánov! Zabudne i na zlý dneskajšok v škole a ukazuje kamarátom, akú má len tá rybisko hubu!

— A čo za fúzy, čo za fúziská — uh!

— Počkajte, ženička, — prihovorí sa mamke akýsi pán so šiltom na čiapke, — a by ste tú rybu nepredali? Kúpili by sme ju do hostinca.

— A čo by ste mi dali za ňu?

— Museli by sme ju odvážiť! Ale i od oka, — meria ju pán pohľadom, — má tak aspoň jedenásť kíl. No, takých dvanásť zlatých dostali by ste za ňu.

— Dvanásť zlatých! — stavia sa mamka, akoby sa jej to málilo. Zato si myslí v sebe — je to peniaz pre chudobného človeka. — Počkajte, kým príde starý z fabriky. Uvidíme, čo povie.

Muž i príde, pokýva si hlavou, poobzerá rybu a pustí sa jednať. Päť šestákov je medzi nimi, už sa dojednajú. Čo je to mäso pre takýchto ľudí?

— Pretnime tých päť šestákov napoly a je to! — odporúča kupec.

— Nie! — stavia sa otec.

— Teda nech sú tri šestáky ešte! — doloží. — Sem ruku. Maroško si všíma jednanie. Veď je to skoro tak, ako keď on predával zajace. Vtom sa však hŕba okolo koryta zvlní a rozstupuje.

— Practe sa, deti, — okríknu húf dvaja chlapi, čo sa dotisnú rovno ku korytu, lapia ho za horný, druhý za dolný koniec a chceli by s ním. — Poslali nás od obce rybu vziať, keď vy nemáte rybačku, — počnú vysvetľovať, vidiac, že to nepôjde tak ľahko. — Pán richtár nás poslali.

— Aký pán richtár, — blysne v mamkiných očiach. — Odkedy je richtár i nad rybami, ha? — zastane im cestu.

— Odkedy si ty lapila hlavátku! — vraví jej jeden.

— Ani sa nepechor, dievčička, — smeje sa jej druhý. — Hlavátka musí na obecný dom. Tam sú už i výborníci a celá obecná rada. Ryba patrí obci, a ty buď rada, ak ťa nepokutujú.

— Ešteže čo? — skríkne Kozová. — To vás poslal ten starý Glaubis, čo?

— Nie! Pán richtár nás poslali, — dusia sa sluhovia. — Musí to byť!

— Čože musí? — neustúpi gazdiná, žena takto ani sršeň, hotová do ruvačky. — A ty čo stojíš, — osopí sa na muža. — Nedaj si, čo je tvoje! Nepusť!

Ten však len pokrčí plecom a šomre si voľačo popod nos. Iba Maroško blčí ohňom. Príde mu na myseľ, čo čítali kedysi o Keraxisovi a takýchto ľuďoch. Stane si k materi, zazerá na sluhov, a keď tí schytia koryto i s hlavátkou, zdrapí jedného za kabát:

— Necháte tú rybu? Ste si ju vy chytili?

Lenže čo? Chlapec je len chlapec. Odkopnú ho — odletí. Je pravda, v poslednej trme—vrme zatína päste, hľadá i skaly. Čo z toho? Koryto je už tam! Hlavátka je tam — na obecnom dome! A čo sa jej natešil! Ešte i krát zabudol pre ňu a pán učiteľ mu dal šesť ako nikdy!

— To je už potom spravodlivosť! — narieka mamka. — Tak už ži, chudobný človeče! Príď k voľačomu, dovalia sa ti, hlavaji, a zoberú ti to! Pánboh vás skáral! Aby vás…

V ten deň hovorí sa len o hlavátke v Mosticiach a ako tá Kramlíkuľa Kozovie bojovala za korisť. Čo však — vrchnosť je vrchnosť a zákon je zákon. Na obecnom dome vylicitovali hlavátku za zlatku a u richtára je dnes hostina.

Na druhý deň nájde si Kozová koryto hneď ráno predo dvermi.

— Vidíte, mamka, — šomre jej Maroš, ktorého to škrie aspoň len tak ako ju samu, — nejde to len tak ľahko držať a nepustiť.

— Tak čo si si pustil?

— Veď nech som ja väčší!

— No, nech sa zadrhnú s ňou tie hlavátky, nech! — zaželá tým na čele obce hneď zarána. — Ja preto nezahyniem! A teba, chlapče, vraveli deti — včera akosi mlátili v škole.

— To tiež len pre vás! — opustí žiak gamby ani police.

— Pre mňa? Azda som ja nevedela, či čo?

— Ale ste lapili hlavátku! — vykladá jej celkom vážne. — Ja som vždy len na to… na to, a potom som všetko zabudol. Načo ste len lapili tú hlavátku, načo?

— Načo? Načože sa pechorí chudobný človiečik? — vylieva múku hartuvanicu na misu. — Nuž aby sa pánom dobre hajdákalo… eh! Také hlavátky! Také hlavátky! Pánboh ich skára! Aby ich…!




Martin Rázus

— básnik, prozaik, dramatik, publicista, politik — kritik pomerov 1. ČSR, kňaz Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.