E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Kysuca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Janka Šotiková, Martina Pinková, Tibor Várnagy.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 32 čitateľov

Úvod

Slovensko, ty posvätné dedictvo našich drahých praotcov, kto ťa pochopí kto ťa objaví v tvojej starodávnej sláve?

Kto odhalí hrdinské deje krvavých bojov, ktoré odohraly sa na tvojom území? Kto zobudí duchov víťazstvom a chrabrou hrdinskosťou zvečnelých predkov našich, aby nás naučili, ako treba svoj drahý národ, svoju milú vlasť milovať a v prípade potreby za ne život svoj obetovať?

Škoda, že len tak málo o nich vieme. Hustý závoj tajnostného šera zastiera ich minulosť, lebo z počiatku nikto zo súvekých dejepiscov o nich nepísal. Až na začiatku deviateho storočia začínajú sa jasnejšie zprávy o Slovákoch, z ktorých sa dozvedáme, že žili a jestvovali, že za svoje osamostatnenie hrdinskou udatnosťou bojovali, že nad svojimi nepriateľmi slávne víťazili, že vo spojení so súsednou Moravou, Sliezskom a Českom tvorili mohútnu Veľkomoravskú državu, že vstúpili do počtu kresťanských národov atď., atď.

Všetko, čo sme o našich predkoch vedeli, dozvedeli sme sa len kuso z cudzích prameňov, zo súvekých kroník, historií, legiend, životopisov a listín v nesúvislých úryvkoch.

Až konečne naši slávni dejepisci, historikovia: Palacký, Šafárik, Sasinek dali sa do ťažkej práce a sosbierali i napísali samostatnú historiu našich dávnych predkov.

Ja neobyčajnou pietou a pútavosťou lniem k pamiatkam dávnej a slávnej minulosti našich drahých predkov. Rád preberám staré anále, rád pozerám obrazy, predstavujúce veľkolepé boje a jednotlivé výjavy zo života pradedov, s vytrvalou usilovnosťou sbieram staré poklady nášho ľudu, tradične z dávnych dôb zachované a svojou živou fantáziou dodávam im koloritu, že sviežo predstavujú sa mi v pôvodnej pestrosti.

Jedon z takých obrazov tej najdávnejšej doby podávam Ti, drahý čitateľu, v tejto povesti a zavediem ťa na miesto, ktoré ako drahocenná perla skvie sa bývalou svojou slávou v našich slovenských dejinách.

Povesť táto nechže Ťa upevní vo viere, ktorú slávni apoštolovia sv. Cyril a Metod našim praotcom hlásali. Nech Ťa povznesie, vzbudí národnú hrdosť, roznieti vo tvojom srdci lásku k slovenskému národu a k zemi našich otcov, ktorú svojou drahou krvou posvätili.

Učme sa žiť od tých, čo žili!
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.