Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Erik Bartoš, Tibor Várnagy. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 40 | čitateľov |
Meno autora: Božena Slančíková-Timrava
Názov diela: Ťažké položenie
Vydavateľ digitálneho vyhotovenia: Zlatý fond denníka SME
Rok vydania: 2021
Licencia:
Tento súbor podlieha licencii 'Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs
2.5 License'. Viac informácii na http://zlatyfond.sme.sk/dokument/autorske-prava/
Timrava: Ťažké položenie a iné
Sobrané spisy Timravy, sväzok I.
Ťažké položenie
Pozde
Na jednom dvore
Bál
Matica slovenská
1947
Upravovateľ Dušan Šulc
Vydanie tretie
Úvodom
Meno vrchu Timravy nad malou novohradskou dedinkou dostalo v slovenskej literatúre zvláštny zvuk. Zaň ukryl sa veľký realistický talent slovenskej prózy: Božena Slančíková.
Dedinka, v ktorej sa Timrava dňa 2. októbra roku 1867 narodila a v ktorej prežila väčšiu čiastku svojho života, je Polichno. V rodine jej otca, Pavla Slančíka, ev, farára, bolo 11 detí, z ktorých Boženka prišla na svet naraz s bratom Bohuslavom. Otec vyučoval si deti sám vzorne, i chlapcov v prvých gymnaziálnych rokoch. Mimo rodičovského domu strávila Timrava len jeden rok, v škole Orphanidesovej v Banskej Bystricu a potom ešte niekoľko mesiacov v Dolnom Kubíne, v dome vdovu Pavly Országhovej. Ináč až do smrti otcovej žila na Políchne, po otcovej smrti však na susednej dedine, na Ábelovej, ako učiteľka materskej školy. Tam našlo ju i šesťdesiate výročie narodenia, oslavované už celým národom.
Život takto k jednému miestu prikovaný, na chotár dvoch malých dedinôk ohraničený, znamená ujmu pre človeka v mnohom ohľade. Ale čo ujmu vychodí z tohoto na jednej strane, nahrádza sa, i u obyčajného človeka i u výnimočného, na strane druhej. Pre spisovateľa zúženie pozorovaného okruhu dáva možnosť lepšie siahať do hĺbok. Výnimočný, prenikavý pohľad Timravin vpil sa takto životu rázovitej novohradskej dediny až na dno.
Prvá práca, po ťažkom uvážení spisovateľky, v umení svojom už zrelej, vyšla v Pohľadoch roku 1896. Bola to rozprávka „Pomocník“. Hneď v tom roku nasledovala za ňou druhá, „Ťažké položenie“, a potom už Timrava nezamĺkla. Kritika sledovala vývin jej samorastlého umenia odprvoti s veľkým rešpektom a čitatelia siahali po ňom až dychtivé. Vydavateľstvo skladá dnes celé jej literárne dielo do rúk verejnosti.
Koho bavieva mesačný svit sentimentálnych rozprávok, koho strháva blýskavosť alebo hrôza fantastických dejov, alebo kto hľadá v knihách „múdru teóriu“ života, v Timrave svojho spisovateľa nenájde.
Nájde ho však ten, koho zaujíma samorastlý život ľudí a v ňom najmä to, čo sa do nijakých schém vtlačiť nedá, na čo hľadíš, nevidiac ho, a čo ti spovedomiť môže len prenikavý pohľad umelcov.
Št. Krčméry, 1929
— slovenská prozaička a dramatička Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam