sme.sk
 
Zlatý fond > Diela > Pohádky a poviedky III


E-mail (povinné):

Hans Christian Andersen:
Pohádky a poviedky III

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 23 čitateľov

Obrázok s hradieb

Je jaseň, stojíme na hradbách a dívame sa cez more na početné lodi k švédskym brehom, ktoré sa dvíhajú vysoko, ožiarené slnkom. Za nami sa hradby svahujú príkro. Sú tam statné stromy, žlté lístie padá s vetví. V hĺbke sú tmavé, neútulné stavania s drevenými stenami a vnútri, kde stráž prechádza, je veľmi tesno a temno; avšak ešte temnejšie je v zamrežovaných žalároch, v ktorých bývajú zajatí otroci, najhorší zločinci.

Lúč zapadajúceho slnka vniká v holú celu. Slnko svieti na dobrých i zlých! Zamračený, nebezpečný väzeň pozoruje vychladnutý lúč zlým pohľadom. Malý vtáčik priletí na mrežu. Vták spieva dobrým i zlým! Zaspieva krátko „štilíp!“ ale zostane sedieť, rozpína krýdelká, vytrhne tu i tu pierko — a zlý muž v okovoch sa na to díva. Na jeho odpornom čele a na obličaji sa šíri jemnejší výraz. Myšlienka, ktorú si on sám nevie ujasniť, vychádza z jeho pŕs; je spriatelený so slnečným lúčom, spriatelený s vôňou fialiek, ktoré na jar i tam bohate kvitnú. Zrazu zazneje trúba milo a ostro. Vtáčik odletí s mreže, slnečný lúč zhasne a temno je v cele, temno v srdci zločincovom; avšak predsa i tam slnko žiarilo, predsa vtáčik zaspieval.

Znete ďalej zvuky trúby! Večer je tichý, more pokojné a jasná je jeho hladina.
Hans Christian Andersen

— dánsky prozaik, dramatik, básnik a rozprávkar Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator RP Online
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2013 Petit Press, a.s.