Zlatý fond > Diela > Spevy Sama Chalúpky


E-mail (povinné):

Samo Chalupka:
Spevy Sama Chalúpky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Eva Kovárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 457 čitateľov

Všeslav

Stojí háj starý na poli širokom; Popoďen Visia tichým iďe tokom Jasnye svoje si vody kalom zakalila: A zem v tom háji lômom je pokrytá; A žeň na poli do sťebla vybitá: Aždaj že to divoká búrka tam búrila. Pod hájom pustá prestiera sæ niva; A na tej nive vojín odpočíva Pekná vojínova tvár — dve zvædlye lælije: Stoveká lipa ponadeň sæ kloní, Žlutye mu listy na tvár bľedú roní, A vojín sæ nebudí, bo on už nežije. — Divoká to tam búrka ňebúrila; Aľe ňeštæstná vojna sæ točila: Aby tú pán Boh z ľudskej vymazal pamæti! V poli nad Vislou, tam kďe ten háj stojí, Tam sæ na úmor bili dvaja svojí: Ruš a Læch, rodní bratia, jednej matky ďeti. — To kliatba naša! — Večnye naše sváry Složili Slávu-mať našu — na máry, A slavianska do jarma upadla svoboda. Lež dá Boh, udre tá hodina svætá, Kďe dávna kliatba buďe s nás odkliata A ruku na večný mier brat bratovi podá. — Bili sæ bratia ďeň jedon — i druhý: V treťom na zorách hučal už boj tuhý, Kolo hája nad Vislou, dæľekým priestorom: Rus jak more sæ rozlial čez tye nivy; Læch uďeril naň — ani vichor divý: Zúril vichor — a more ostalo ľen morom. — V tedy náš vojín v ňemom stál si bóli, Tam na tom smutnom bratovraždy poli, Kďe Slavianín vo krevi Slavianskej sæ brodil; Viďel, brat brata jak ňesie na zkazu: A on ti meč svoj popadol od razu, Zlomil ho — a do polæ dæľeko zahodil. A poľe čierna mrákava zastrela, A z tej mrákavy hromom bijú ďelá, A strašlivý príval gúľ na pluky sæ valí: A zúkol-vúkol po šírej roviňe Junač slavianska pluk za plukom hyňe, A jasnye vody Visly krev slavianská kalí. A mój ti vojín zbľedol na læliju, A proti bratom kďe bratia boj bijú, Ta sæ ešťe raz ozrel a žiaľom zastonal: „Na ti, mój Bože, na v obeť krev moju, Len posvæť bratov, posvæť už k pokoju!“ Zvolal Všeslav raňený, padol a dokonal.
Samo Chalupka

— básnik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.