Zlatý fond > Diela > Spevy Sama Chalúpky


E-mail (povinné):

Samo Chalupka:
Spevy Sama Chalúpky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Eva Kovárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 457 čitateľov

Križiak

Sedí ďievčina na braľe vysokom, Po šírom mori mutným blúdi okom; Sluza za sluzou na tvár svædlú padá: A tam ďeň po dni ona preplakáva; Tam sæ s ňou víta slunko, keď už vstáva; Tam sæ s ňou lúči, keď za hory sædá. Belævye pary plazia sæ po voďe, Stæ s rozdutými vetrilami loďe: Klamnými ďevu obrazami mætú. Ňejďe; jaj nejďe ten tvoj premiľený: Či u Moslemov upí zavæzňený, Či tam už dušu dal za vieru svætú? — Kráľ ohlásil kríž, a trúby zahraly. Vítæznú mláďež na vojnu volaly, Za šíro more, až do svætej zemi: A junák ňeznal serdcu oddolati, By tam boj svætý ňešiel bojovati, Kďe kríž do prachu hodili Moslemi. „S Bohom, dievčino, sivá holúbočko! Lež preto jasnô ňezamúť si očko: Už mám križ i meč: viera zve do boja: Keď tá niva sæ znovu zazeľená, Zas sæ ti vrátim, duša premiľená: A potom večňe, večňe buďeš moja.“ A niva znovu sæ zazeľenala: Ale dievčina darmo uvíjala Do svatobnýho vesienku si venca: Už i krása lúk kosou padla krivou; Už ľen jesienka pustou kvitla nivou: A ješťe ňemá a ňemá miľenca. — A ona sedí na braľe vysokom: Po šírom mori mutným blúdi okom: Sluza za sluzou na tvár svædlú padá. Slunko už sædlo; večer mrazom dýše: A more pod ňou voľňe sæ kolíše; Do moræ lúna nazerá sæ mladá. A čo to pláva čez tye vody šerye? Či labúť ešťe na mori sæ perie. A pri maťeri jej rodinka milá? — Nie; to sæ labúť ňeperie na mori: Je tomu čas už, čo tam na podhorí Do hustýho sæ triestæ utúlila. Junák to bľedý tam po voďe tenie, Znak kríža sæ mu na plášti červenie: Vo hrudi strela: v pæsti meč zlomený: A jako ďeva junáka zahliadla, Bez duše s brala vysokýho padla: Oj, veď on to bol, ten jej premiľený.
Samo Chalupka

— básnik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.