Zlatý fond > Diela > Spevy Sama Chalúpky


E-mail (povinné):

Samo Chalupka:
Spevy Sama Chalúpky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Eva Kovárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 457 čitateľov

Zrada

Vychodí mesiačok Zpoza sivých holí: Ja, čo ľen naň pozrem, V duši mæ zabolí. Bohdaj si bul, bohdaj, Spadol s toho ňeba! Dala mňe moja mať, Mesiačko, pre ťebæ. — V našom dvore lipa, Pod lipou lavička: Už k nám šuhaj chodí, Ešťe som maličká. Jaj, Bože môj, Bože! Aká-že to vina, Čo si so šuhajom Posedí dievčina? Šuhaj a dievčina, — Dva holúbky v páre, — Spolu sedajú si Na jednom konáre; Po zelenom háji Spolu si lietajú: Jaj, Bože, či preto I oni hriech majú? Načo si, mesiačko, Z poza mraku blisol, Keď mæ ten milý mój Kolo bôčku stisol? Moja mať ňespala, Oblokom hlæďela; A mnæ so šuhajom Pod lipou zazrela: Bohdaj si bol, bohdaj, Padol s toho ňeba! Dala mňe moja mať, Mesiačko, pre ťebæ.
Samo Chalupka

— básnik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.