Zlatý fond > Diela > Spevy Sama Chalúpky


E-mail (povinné):

Samo Chalupka:
Spevy Sama Chalúpky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Eva Kovárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 457 čitateľov

Kráľohoľská

Na kráľovej holi Jasná vatra svieti; Okolo tej vatry Dvanásť hórnych ďetí. Hoj, švarná to junač, Ako jedon, všetci: Valaška jím v pæsti, Karabín na pľeci; V opasku šírokom Pekných pár pištolí: Takye ďeti rostú Na Kráľovej holi. — Nad Kráľovou holou Čierne mraky stali. Ten náš milý národ V tæžkom nám je žiali. V tom našom naroďe, Zľe to tam, nedobre: Krivda za stôl sædla, Pravda u dvier žobre. — Do Kráľovej holi Bijú hromy s ňeba: Hoj, kto-že zastaňe, Národ náš, za ťebæ? A kto-že by zastal? Nik, iba Boh a my: Boh do krivdy hromom, A junák gulæmi. — Pod Kráľovou hoľou Jasnye šíky stoja: Kráľ volá; do zbroje! Ty rodinko moja! Do zbroje! Kto si syn Svojho rodu hodný: Abo-že mi zahyň, Abo buď svobodný.
Samo Chalupka

— básnik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.