Zlatý fond > Diela > Spevy Sama Chalúpky


E-mail (povinné):

Samo Chalupka:
Spevy Sama Chalúpky

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Slavomír Kancian, Katarína Tínesová, Eva Kovárová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 457 čitateľov

Sen

Keď som pásol na polæni, Pozaspal som o svitaní; Slunko horou zasvietilo, Milý mój sen rozplašilo. Keby veďel, kďe to leží, Kam to tá noc rano beží: Leťel by ta jako strela, Vrátiť by sæ mi musela. Zdalo sæ mi vo sňe, zdalo: Dievča moje mæ čakalo. Čakalo mæ s pekným pierkom, Na zahraďe pod večierkom. A za dvermi na rozluku Podalo mi pravú ruku; A s tej ruky prsťeň zlatý, Na zavdavok lásky svætý. — Zdalo sæ mi zase zdalo: Dievča moje so mnou stálo; Stálo so mnou jedným párom, V božom dome pred oltárom. A knæz už nám klæknút kázal, Už by nám bol ruky sviazal: Slunko horou zasvietilo, Milý mój sen rozplašilo. Keby veďel, kďe to ľeží: Kam to tá noc ráno beží: Leťel by ta jako strela; Vrátiť by sæ mi musela.
Samo Chalupka

— básnik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského romantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.