Zlatý fond > Diela > Listy Janka Jesenského 1 (1890 — 1918)


E-mail (povinné):

Janko Jesenský:
Listy Janka Jesenského 1 (1890 — 1918)

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Robert Zvonár, Viera Studeničová, Michal Belička, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Katarína Tínesová, Peter Páleník, Andrea Jánošíková, Andrej Slodičák, Michal Maga, Jana Pálková, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 44 čitateľov

1890

List 1. Dušanovi Ruppeldtovi (7/8. VII. 1890) [8]

Milý priateľu Dušan!

Čušíš? no dobre, čo som aj nie mladší, chytím sa ja do listu. Sľúbil som Ti, že Ti pošlem vo vakáciach aj z mojich mladých, novopečených-varených, najlepšie novospáchaných básní… ba len z takých, veď vieš, nie… žiadne básne Ti nepošlem, len také hlupstvá… Teda maj ich… ale len čiastky z mojej väčšej básne „Zvuky mojich dúm“ (sprostý názov — ale nevedel som ich ináčej pomenovať).

V 1-vej čiastke môžeš i toto čítať:

Hruď dme sa bôľom slzy kryštálové. Rinú dol’ lícom, vrásky kryjú čelo. Padajú na nás, bôle, smútky, nové. S ich ramenami objali nás vrelo. — atď.

alebo: v 2-hej čiastke: (reflexie); v každej čiastke reflexie obsahujú 4 strofy.

Hlas trasie bôľom sa, z chladnúcej hrudi Vlniacim prúdom prúdia sa mi vzdychy. A v hrudi chladnej spev sa smutný zbudí. A veje vzduchom cez večierik tichý. — Mesiaca svieti ľúbozlatá splň. — Hviezdy s hlávkou veselé sa trasú. A mojich citov spevy ako vĺn tlupy, vinú sa večerného času. — Večerný vetrík šelestí listami stromovia, šumot ich milo mi zneje. Zrazí sa šum ich s mojími spevami. A spev ten lepšie mdlú hruď rozohreje. Spievam tichúčko v jasné nebo hľadím. A predtým čerstvý zaniká už šum. V nádejách mojich zas znovu sa zmladí. Opustím miesto, miesto mojich dúm.

V IV-tej čiastke:

Kŕčovito sa ruka v páse zovrela. Tvár zbĺkla ohňom, iskry sršia z očí. Tieň dúm hladučký čelom preletela. Hnevu zlo jazyk búrnou zlosťou močí. Zdvihne pravica sa, žily vyvreli na bielej ruke, krv sa silno prúdi. A ústa hromovým hlasom zkypeli. Myseľ za pomstou, pomstou strašne blúdi. Ha, ký to ďas? akí to ľudia u nás? — Či miesto srdca skalu majú v hrudi? Zbojstvom krutosťou splnený ich hlas. Po neľudsky s biednymi ľuďmi súdi. — Ó! nevrešť huba soka nášho krutá! Ó mlč ty s rečou smelá hlúpa baba. Skuj ruky slabé — krutý tyran v putá. A zrízni barbar slabučkého raba. —

V. Poznanie

I Videl som tvár a uhľočierne oči. Ich lúč na smutnú tvár mi zletela. A tajný cit mi srdce moje močí. A tieseň sladká srdce zovrela. II Videl som oči, krásnej tvári rtíky. Tvár tá milučká v mysli utkvela. Videl som jemnej tvári jemné švíky. A tieseň sladká srdce zovrela. III Videl som tvár a očí lúče jasné i úsmev blahý na tvár hodili. Priľnulo ku mne stvorenie to krásne. Ramená lásky hruď mi ovili. IV Horúci bozk som vtisol na jej čelo. A objem sladký spojil dve telá. V hrudi ma dačo sladko zabolelo. A tieseň sladká srdce zovrela.

VII. Prvý bozk

I Keď v plienkach bol som, matka starostlivá, verím, že vtisla bozk prvý mi v tvár. Čas ten zabudla pamäť zábudlivá. V ume vyhasla prvých rokov žiar. II Nemyslite, že tento bozk bol taký. Ten bozk octnul sa v pernách dievčiny, keď stretli sa nám ľúbosť plné zraky, pod haluzami sediac čečiny. III Večerný vetrík podúval vetvami stromovia vetvy šušťali milo. Vtedy spojili sa perny s pernami, rameno bielu šiju ovilo. IV A bozk môj prilnul k sviežim rtíkom tváre. Milučkej devy spurpurela tvár. Z úst ľúbosťou mi kypeli poháre. Z čiernych jej očú svietila mi žiar.

Na budúce Ti takýchto viac pošlem, nateraz len tieto, ale to Ti hovorím, pošli kritiku,[9] ak nebude tu Tvoj list tuná o päť dní potom… neviem, čo bude… ale — no zbohom sapiens[10] — ?????????[11] zostáva Tvoj pr/i/ateľ Ján Jesenský.

Zbohom prozaista.

Roku tisícosemstodeväťdesiat, dňa siedmeho? a či ôsmeho júla.

J. Ján[8] List je uložený v ALU MS pod sign. (prir. č.) 675/59-1627. Michal Chorvath odtlačil v prvom zväzku Jesenského Spisov (Bratislava 1959) básne Poznanie (s. 31) a Prvý bozk (s. 32).

[9] List nepoznáme, ale Dušan Ruppeldt v stati Janko Jesenský, gymnazista-básnik, uverejnenej v zborníku Janko Jesenský v kritike a spomienkach (Bratislava 1955 s. 82 — 101) uvádza, že ,Dušan poslal kritiku aj opravy pravopisných chýb‘ (s. 90).

[10] sapiens (lat.) — múdry, rozumný

[11] ????????? — (sofotatos — gr.) — najmúdrejší

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.