Zlatý fond > Diela > Krvavý hostinec a iné povesti


E-mail (povinné):

Ferdinand Dúbravský:
Krvavý hostinec a iné povesti

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Eva Kovárová, Zuzana Berešíková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 58 čitateľov

Zo psa nebude slanina

Stalo sa za panovania Marie Terezie, dvoma roky pred zrušením rádu Jezuitov, v Skalici, že istý študent, odbaviac všetky školy, asi 26 rokov starý, nezemän, dopustiac sa mnohých krádeží, chytený bol v tekovskej stolici a na smrť odsúdený, ale prv, ako mal byť po tri dni vystavený, utiekol i s inými z väzenia. Po jeho úteku lietaly kurense na všetky strany, aby bol chytený a vrchnosti odovzdaný.

Tento na smrť odsúdený šťastlive sa dostal k Jezuitom v Skalici. Tam soznal všetky svoje hriechy, vyžaloval sa, aký je nešťastný, velice ľutoval svoje priestupky, kajal sa, sľuboval sväte, že sa polepší, aby ho len ratovali a prijali do kláštora. Následkom toľkej kajúcnosti a sľubu polepšenia, bárs aj bol čo delikvent vrchnosťou stihaný, prijali ho Jezuiti do kláštora, kde ukrytý zdržoval sa za niekoľko týždňov, ukazujúc, že sa polepšuje a kajá. Tu prihodilo sa, keď už všetok kláštor dobre poznal a všetkých utvrdil v nádeji, že sa polepšuje, že páter rektor Jezuitov jedného dňa vyšiel z kláštora po dákej povinnosti. Túto neprítomnosť použil bezbožný kmín, vlomil sa cez pec, vyraziac dakoľko kachlí do izby pátera rektora a ukradnúc tam 4000 zl. a vačkové hodinky, opustil kláštor. Ale v kláštore skoro zbadali, že ho niet, a páter rektor skoro po jeho úteku navrátiac sa, s úžasom videl znaky spáchanej krádeže: a tak premýšľali hneď, v ktorú stranu mohol sa pobrať zlodej, potom dozvediac sa, že ho ľudia videli k Holiču idúceho, poslali za ním apatekára kláštorského, muža asi 45 rokov starého, aby ho stihal. Tento dozvediac sa v Holiči, že sa zlodej počtou odobral k Prešporku, vzal si poštovú príležitosť, pospiechal za ním čo najrychlejšie. Dojdúc do Stupavy, dozvedel sa, že je zlodej v hostinci a čo chvíľa strojí ďalej isť. V Stupave zasedala vtedy panská stolica. Apatekár pobral sa porád ta, oznámil spáchanú krádež, žiadajúc dať chytiť zlodeja. Panskou stolicou poslaní sluhovia dostihli zlodeja práve odísť majúceho, chytili ho, odobrali mu hodinky a peniaze, čo ešte po trove u neho sa našly a doviedli pred panskú stolicu. Táto odovzdala ukradené veci apatekárovi, zlodeja ale už pred tým na smrť odsúdeného vyšetrovala a keď všetko soznal, čo bol popáchal, o pár dní obesiť dala.
Ferdinand Dúbravský

— spisovateľ, redaktor, učiteľ, prispieval takmer do všetkých slovenských a viacerých moravských novín, časopisov a kalendárov, knižne vydal vyše 40 titulov, písal pod pseudonymom strýčko Ferdinand Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.