E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Len srdce na ten stupeň citomeru

[16]

Len srdce na ten stupeň citomeru zhriať vedieť, kde je, ako mladý chlieb, tak mäkké ono, sladké ako med; chlieb, núdznemu sa ponúkajúci sám vône prívetom: som nakrojený, hľa, nono, synku, vyni zhybák svoj a ukrojže si, odkroj okruch —; med, vytekajúci samovoľne, rýdzo z kalíškov hostiteľky včeličky, by bezprostredne vtiekol osladou trpiteľovi do nahorklých úst —; len, vravím, na ten stupeň teplomeru vzniesť srdce: — a už samo od seba to z neho hrnie čistým úprimnosti výlevom, dobra hojom láskavým a utešeným kvietím krásoty… Ó, srdce všetko je! — Ním pravdiví sme, bárs nás faloš oklamala neraz, že oboľstiť ju cnosť by bola snáď; ním dobrotiví, trebárs denné krivdy by stačili nás stvrdiť na kameň; a ním sme mladí aj, ním vnímaví, nesklátiteľní, — čo jak mnohá mrzkosť na svete pchá sa pod oči nám, — hej, nesklátiteľní krásy ctitelia: bár pokryli nás chladné šediny…[16] Len srdce na ten stupeň citomeru… (r., SP 1904, str. 453).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.