E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Aký smutný mračný deň!

[36]

Aký smutný mračný deň! mrká už, bár svitlo len? Nechže tmí sa kamdiaľ tuhšie: zapálim si svojej duše svetlú pochodeň! Polia sú jak zodeté, a či je už po lete? Trebárs; skutok okamžitý: rozvijem si srdca city lúčkou v rozkvete! Ticho, hlucho v dúbrave; pošli vtáčky spevavé? S pánombohom! — i spev bude: varyto mi zavše zhudie rovno penkave. Zriedka chvíľa ružaná; z raňajšieho vigana kvieťa, chúďa, večer musí… No a vtáčky spievajú si iba do Jána. Ale kto v cit rozpustiť srdce vie, má v duši svit, piesne dar: i v nepohody zaplesá si, v jase chodí, môže vence viť! Sadaj, srieňu staroby, v temä mi. Veď bolo by žiaľ; však deň môj ešte svitá: srdce-slnce roztopí ťa… Azda urobí![36] Aký smutný mračný deň! (r., SP 1904, str. 801).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.