E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Po jarnej detvy pohrobení

[38]

Po jarnej detvy pohrobení, po odprataní leta vrstvy, ach, tých milých, krásnych, silných pokolení: čas zakeroval do jeseni na kárach a či o márach. V ten divný povoz zapräžené má neskrotené vetry-paripy; pysk kydá penu, hriva mračnom tenie im… Zvíja však len bičom, ženie, až v kárach vše to zaškripí. Prez okolité hory-doly tak trieli v besnom cvale-dubase — Čo zbudlo v sade, na medzičke v poli, kým lázok, ker, strom neni holý, zošarpe všetko, otrasie. A žlté lístie, rároh starý do drabín trepe, vmece do byle; na pavúz sadne… Splačú iba chmáry — A káry pohnú a či máry ta k roku veľkej mohyle… — Na voz ten dosť sa vzalo, vmestí aj idúcky sa, jak tak drgotá na cintor, mnohé ešte zo strán cesty: — I pozor, vetché ratolesti vy na strome tam života![38] Po jarnej detvy pohrobení… (r., SP 1904, str. 803).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.