E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Ty vytrženia záchvate

[27]

Ty vytrženia záchvate, čo brával si ma v objatie za časov mladých roztúžení, i svetom niesols’ prudkým krielom ma, v očiach rosu, zápyr čelom, hej, v nadzemskom jak premenení, na duši paprskový šat: ó, nedaj mi už ostydať! Veď nežiadam ja nemožnosť, bys’ bol môj každodenný hosť, na pozyv privial chorej túhy. Viem, po zápaloch mojich veta, som úhorok, viac popol púhy; no aspoň, jak už do zamretia mi ide pod popolom tým, veň zabor vzruchom varovným! Len iskru zobuď tu i tu v ňom, iskru toho pocitu, že ešte niečo preds’ som hoden!… Ach, nebolo mi v údel dano vo mračnách slúžiť za pochodeň, tým menej z noci rozviť ráno; však ani v tom niet potupy, byť kahančekom chalupy — Len iskru!… podjem, jak je ten, keď dozrie mať, že decko z plien sa vymotáva, anjel smavý, i vytešená na ramená ho schytí, vznesie vyše hlavy, po poval, nebies do sklepenia, zvelebiac: mám, v čom poklad jest, mám, bože! jednu z tvojich hviezd… Len iskru vše! Veď v nadšení je vlastne život zavrený; bez neho je on ničomninou: púšť o jalovci, o bodľači, snop kostí spätých krvou-hlinou… Len iskru, kedy sa ti páči, záchvate svätý! vo mne vzbuď; so smrťou daj mi zastydnúť —[27] Ty vytrženia záchvate… (r., SP 1904, str. 789).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.