E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Nech všetky miesta navštívim

[18]

Nech všetky miesta navštívim, dovoľte, všetky naporad, čo schodil som ich po čas, kým odrástla môjho detstva mlaď: sad, stráň, háj, poľan, temä brál, k hrám pažiť, v polia chodníky; lán, kde som volky poháňal, luh, kde som pásol koníky. Tie všetky miesta vidieť chcem, sa zvítať s každým, ináče, nech niektoré tak obídem, si zacnie ver’ i zaplače, van zavzdychá staď, veselý vzhľad tôňou zmraštie preniklý: tak sme sa radi videli, natoľko sme si privykli. Veď nielen prezaháľal ja vek zlatý po nich, nezdobiac: aj vážna páska spájala nás, gazdovských to tuhých prác. Hmýrili údy chlapčati sťa mravce, pot ho zmáčal vtom, jak zval cieľ zadných úvratí; či trebárs peľal s obedom.[19] Hej, dosť tam pestrých pamiatok, dosť pre mňa zájmov trvalých: ma zamestnajú, viem, čo krok, čo briežok, zdržia na oddych. Až ich tak schodím poznove, prebŕdnem detstva môjho mlaď, to svoje ráno ružové: vám mnoho budem rozprávať. I tiahne túha nutkavá ma, čím skôr umknúť z prítomna, i zas ma spätí obava a neupúšťa odo mňa. Som ako vážky v kyvote, má každá miska zámer svoj, čo jednu vedie k istote, to druhú vrhá v nepokoj. Tá túžba trúfa, v zlatý vek že navrátiť sa možno nám; obava však vie, stanúc v priek, že je to číry klam a mam: že ani tieň tak neletí nám z rúk, blesk z očí nehyne, jak slasť tá z prsí pamäti, a zbudne nám chuť paline. Však akokoľvek… idem len na obhľad starých milých miest, či balzam rastie tam či blen… Ó, i v tom hodne blaha jest, keď zadaždíme slzami, a cez ne dúhu sklenula oblúkom krásnym nad nami tá naša radosť minulá! 1900[18] Nech všetky miesta navštívim… (r., SP 1904, str. 454).

[19] peľal s obedom — ponáhľal sa s obedom na pole

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.