E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Ach, radosť, pravá, čistá radosť!

[28]

Ach, radosť, pravá, čistá radosť! či som ťa zažil kedy v živote v jasnote plnej, v celej teplote? Neverím, trebárs prežil som i mladosť, tú krásnu dobu ruží, kde každý paprsk tvojmu vzkvetu slúži, ťa láskajúc tak aspoň ako tie, jak lupne ich, tvoj rozvíjajúc kráž… Však závan náramný: a do kaluží si opŕchla tak ako tie!… Aj u vatier som stával ešte potom, v nichž rozžala ťa a ťa pálila bezstrastná ľudská prostopaš, v priateľstve, v zlatej zhode so životom, šľahala vatra z plna úsilia, a ja sa zhrieval, ožaroval si poblednutý tvári ovál; i iskry na mňa padali: no hneď i hasli, kapali — a šustnul dážď, sťa hrobár účinkoval, sa mútny skudlil dym, podletel: — pahreb — mohyla… Nie! neverím, že zažil som ťa medzitým; veď ináč museli by znaky-fľaky tkvieť v duše mojej tkanive, sťa škvrny síc, no plameň-rumeň vďaky: jak farby rýdze, pravdivé, čo neplavejú, nevychodia, hoc súžba pečie, tečie slzí voda… Poď, práco! ty poď, baviteľko, sama, jejž pribúda, keď ubúda; ma zajmi, objím tuho ramenama! zátrata v seba, seba zábuda, i nájdenie zas, v pamäť uvedenie — Síc jarmom si tiež, jehož tlak však neomína; naopak, nás slobodíš, nás vyväzuješ denne z neblahých myslí, z trudných pocitov. Pod klenbou sudby v mračná zavitou, hej, ty si jediná, bo stála radosť: nad ohne tam tých chvíľ, i čo ich mala mladosť![28] Ach, radosť, pravá, čistá radosť! (r., vpísaný na okraj SP 1904, str. 790).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.