E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Mám otvorený oblok

[37]

Mám otvorený oblok. Do noci sa dívam plnej ligotavých hviezd. A oči moje sú jak bránice, prez ktoré vchádza hviezd ten velezástup v svet mojej duše vjazdom slávnostným, i oblohou sa takoj rozopne mi nad hladinou mysle ustálej, ju sčerí nežne lúčovými bozky, k dnu presvetlí i stíši, ukojí, a ona ako vďačné zrkadlo mu navzájom dá uzierať sa v sebe každučkým okom, s všetkou velebou… Čo cítim, takto s nebom spojený, ho v mysli majúc v celej nádhere, bez rmutu zeme, tône pochyby, i nekonečné priestorom i časom, nesmrteľnosti symbol zázračný — čo cítim teraz: neľze rozumu na pochop spodobiť, nie mluvnici to uskloňovať, učasovať v slovo, nie odhláskovať ústam… Tuchou len, jak zrodilo sa, temnou zostáva: lahodou, krásou, pravdou, dobrom, slasťou bez názvu… Ó, keď budem umierať — a dá boh, skonám v chvíli takejto —: otvorte oblok! Duša slobodná nech umkne vtáčkom z klietky bez prekážky ta v nebeský ten tábor hviezd, i priam s tým pocitom sa zíde tam, kde on, sám výron, výblesk božský, stane sa jej večne vlastným jasným vedomím![37] Mám otvorený oblok… (r., SP 1904, str. 802).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.