E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 2

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Nina Dvorská, Erik Bartoš, Barbora Králová, Lenka Andrášová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 205 čitateľov

Často zahrúžim sa v dumu

[17]

Často zahrúžim sa v dumu: Bez súcitu, bez rozumu, ech… Nač aj ti krákoriť bez záujmu, bez ozveny? Nebuď zdielny, otvorený, myseľ zapni, priklop cit! Môž’, máš srdce s hlbým citom; lenže mútny bude pritom, najskôr… preto porok tvoj. Veď kto by aj pil zo žriedla kalného, keď má hneď vedľa, ako krištáľ čistý zdroj? Môž’, si letku vysokého; však i páper, prach má z neho: ktože by ich dostihol? Vietor ich len zrazí razom; sú tiež, jak ty, zemeplazom: i kto by vás zodvihol? Neobliekaj tedy dumu: bez súcitu, bez rozumu že ti načim krákoriť… S šarým citom, s letkom smeti nebuď zdielny, rozopätý, dušu zakrúť, zatlač cit! Veď hej, ľahko vec odbudnú’ bych: zahádzal teplú studňu, vzlet zavrátil v drsnú chrasť… Ale či sa vlastným citom zaliať mám snáď, a mám pritom v myšlienkach sa vlastných zmiasť? —[17] Často zahrúžim sa v dumu… (r., SP 1904, str. 453).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.