E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

Reč moja, sestro utrápená

[12]

… a o můj oděv metali los. Jan 19, 24.

Reč moja, sestro utrápená kam si to v púti dospela s vernosťou Marty šafárenia,[13] s ostražitosťou anjela!? Lós mecú o tvoj nesmrteľný šat, sukňu krásnu, riasnitú, nezošívanú v ľudskej dielni, lež stkatú v brde úsvitu. Keď mecú, nechže mecú zlobci! bo kto im hru tú zabráni? Chcú hýriť na popravnom kopci, chcú — farizeji, pohani! I ako kocka z rúk im hrkne na bytu nášho podlahu: mne v srdci strihne — v duši mrkne, ma pomkne hrobu ku prahu. No nechže losujú: čia bude? veď kto ich fígle znezdarí? — A darmo: akže v božom súde je určené, že na máry má ľahnúť mluva môjho rodu: bár skrz tých očí ústroje i dušu vycedím jak vodu, zo srdca krv… viem: darmo je. A vo mne život žiaľom zmiera až obávanou nad stratou. Však upýtam sa u žoldniera snáď, prosbou citom bohatou ním hnem: i dá strap, možno, svoj diel — Nedá-li, vezmem nasilu: bych si ho šatou na smrť odel… tak uložia ma v mohylu. A preds’ vždy zvieri vo mne viera: závisieť nemôž’ dychot náš od slepej sudby, od žoldniera a nech mu pánom satanáš! A božia vôľa rozmar nenie, že dnes svoj výtvor zadusí, v ňomž včera mala zaľúbenie — boh nevyvádza pokusy.[12] Reč moja, sestro utrápená… (r., SP 1903, str. 220).

[13] s vernosťou Marty šafárenia — v Lukášovom evanjeliu sa rozpráva o tom, ako Marta prijala Ježiša do svojho domu, kým jej sestra Mária sedela u jeho nôh a počúvala ho. Marta je stelesnená starostlivosť.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.