E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

Ach, nie som viac ten, čo som býval

[2]

Ach, nie som viac ten, čo som býval, nie viacej ani bledý toho tieň; deň, čo mi prsty zory do sna kýval, kým — snivý chasník — o nebi som sníval, v polnočnú dávno vtenul priehlbeň; ni nezasvitne z bublín pien. Ach, nie som viac ten, čo som býval: tak istí mi i samodôvera. Čo prvými sa lúčmi v tvár mi díval, kým — junoš citný — o kráse som sníval, deň dávno zhasol v chladoch večera; zrak márne tône rozberá. Ach, nie som viac ten, čo som býval: daromné mieru pritknúť jednakú. Čo v zenite mi slncom odpočíval, kým — mužom činu — o sláve som sníval, deň zbrnavel už šerom súmraku; ho odieť v svit niet zázraku. Vlas zbelel mi, čo tmavým býval, ach; vystávajú zmysly z úradu. Kým o blahu som zarputile sníval, rok za rokom hnal, sťaby letný príval, hotovosť žitia berúc k západu… Ni nebo nevie náhradu. Jak brehom, keď už zbehol príval, vše vídať rároh, trosky odžité: tak po človeku, ktorý nepožíval len samý chlieb, keď prehnal búrky rival, duch bujarý: len zvlaky spatríte — I u mňa tože odbytie.[2] Ach, nie som viac ten, čo som býval… (r., SP 1903, str. 207).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.