E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

Na môjho žitia cestu krátku

[42]

Na môjho žitia cestu krátku, ó, nebies svetlá! svieťte mi, jak svietili ste od počiatku; ináče blud-trud na zemi. Keď vy tak k púti sviecate, tu noha nemôž’ zmýliť cieľa; a len zriem nebo hviezdnaté, i duša vo mne zdvíha kriela. Povädli vence lúčin. Polí bohatstvo zmrhal ľudský plen, Zem strniskom: až srdce bolí: veď každým stonkom bodá veň. Sám potok plače u hate; vtač z hájov s kviľom uletela… Len vidím nebo hviezdnaté, i vo mne duša dvihne kriela. Na vzchode leda slnko zbronie, už líc mu ruže opadli. Tak vtrhol podzim, pred ním tône a za ním valiace sa hmly; i zúri v divom záchvate, až drglí svet a mraky trieľa… Len prezrie nebo hviezdnaté, mi duša už-už rozpne kriela. Tiež prežil ruch som jara-leta, jas; v pustej dumám jeseni. Čas-víchor listvu zo mňa zmetá, som znavený i strápený; zrak jakby hľadal úvrate, a srdce spočinku si želá… Len spatrím nebo hviezdnaté, už duša upravuje kriela. Veď aké nepuknú tu pásky? čo strvá v zemskom údolí? Niet tepla v ňom, bo niet v ňom lásky, niet svetla, bo noc vrcholí, v nejž hriech si dvorí rohate, kainské blýskajú sa čelá… Len zhliadnem nebo hviezdnaté, a duša rozprestiera kriela. Ó, zhovej, dušo nedočkavá, bár na suchej smúť paruti; si cudzia tu, si sťahovavá! Raz stane sa ti po chuti: len tajná ruka dvierka tie odchýli klietky tíško, tela… i azda v nebo hviezdnaté ťa vznesú tvoje svižné kriela. Na môjho žitia cestu krátku, ó, svetlá nebies! svieťte mi, jak sviecali ste, do ostatku; tma ináč, zvrat-pád na zemi. Keď vy tak k púti sviecate, tu noha nemôž’ stratiť cieľa; a len zriem nebo hviezdnaté, už vo mne duša skúša kriela.[42] Na môjho žitia cestu krátku… (r., SP 1903, str. 646).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.