E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

Už na postati úvratiach

Už na postati úvratiach stojaci, v duši horkosť, rany a nedostatok po hlad stupňovaný, tak nachodím: nás neoblaží totu splna ani záujem žiaden ani vzťah; sú všetko zlomky, márnosť, dym a prach… Jedine v umení ľze zažiť život opravdový bez ujmy, vady akejkoľvek! v ňom jedine: v tom kráľovstve, kde Krása tróni povek, kol jaro s venci odmeny — a na tom, čo jak výrečnými slovy by dôvodil, na odpor z všetkých ducha síl protivy zhrnul účinné, mi Sokrat joty nezmení. Len tam je vpravde šťastný človek, bo nad pozemskosť — vznešený!… Och, prečo, bože! u méty tej scela osvitnuvšiemu v zbožnom pokoji, už vítanému slávy nebom, sa dotieravo predsa pripojí broj žiadostí i povinností tela: ho odbojným staď strhnúť ruchom zas do zmyselnej poroby?… Nač určil si mu žiť i chlebom, keď nadmier dostačilo by mu uhostiť sa zavše — samým duchom? … A či už leda v záhrobí jest pobytu mu — bez pokušiteľa?

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.