E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

Netrápte sa, piesne moje

[4]

Netrápte sa, piesne moje, že vás málokto má rád. Neviete byť ľahké — to je —, priezračných sa krás i vnád ukazovať, budiť chuť žmurkom očiek, maľbou líček… Z vábov tých, vraj, vám — vše čuť — zišlo by sa za uzlíček. Môžbyť, pravdu majú všetcia, čo toť uzlík núkajú; no vy neberte ho predsa! čo vás do chvál hurhaju? Recte: vetrom kúdol pliev… na humennej zrno dlážke; i nech sme tiež, čo i spev, čisté zrnko: trebárs ťažké. Necnite si, moje piesne, že si licho cenia vás. Neviete byť zvučné, z tiesne pŕs tých vyznieť vo súhlas, zo smiešku prejsť v švitor a hrkálkami rýmov zvoniť… To vám chybí — hovoria —: vo trilkoch, bár slzy roniť. Možno, tak je; ale zato hor’ sa! — zvukov v svete dosť, no nie každý: striebro, zlato; mnohý: faloš, jalovosť… Recte: jarček žblnkotá, bo mu plytko, hravo-vľúdne; s hlukom váha života z prehlbokej čerpá studne. Neželejte, piesne milé, že si vás nenôti nik; že ste sťa kvet na mohyle, v knihe leda pamätník mlčanlivý, blednúci — Neviete sa kloniť tielky; vzrast váš — triznia — nesúci melodickej do košieľky… Snáď tiež stojí; ale, deti, preto hopsa! v chorovod — Slza v očku? — i tá svieti! Krivkom ústka? — piesne zrod! Nápev vám váš skladateľ v najtenšom stkal citov brde, škálou po nebeský cieľ… Recte: tvrdé sme, bo hrdé. Ostatne: sú ľudské vlohy rozličné; i verte mne: nie či si vás vážia mnohí, ale ktorí? rozhodne. Ktorí? akí? platí skôr; zriedkavé sú dary ducha… To náš tichý rozhovor: iste nik nás neposlúcha. Slúchajú? nech! — Čo vám robiť? Povedzte im: Nesnadno každému sa prispôsobiť; nejednému neradno. A ja k tomu: Bár by stál taký spev vždy v našom poli, nikdy nik by nezbadal: vás že niet už, že ste boli![4] Netrápte sa, piesne moje… (r., SP 1903, str. 208).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.