E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

Ó, vstúpiť na nebesá

[34]

Ó, vstúpiť na nebesá: aká myšlienka to! Jak vznešená, jak krásna, velebná i svätá; nad purpur panovnícky, boháčovo zlato, nad vnadu, rozkoš, slávu pozemského sveta: nad všetko, čo je snom i túžbou, šťastím ľudí, bo ľze ním v skvost sa ubrať, z neho dúškom upiť si… nad všetko, čo obdiv, závisť tu dol budí, netakšia myšlienka, oj: — na nebesá vstúpiť! A či to vstave človek, kým je v putách tela, na zemi lipí rabom, sťa červ v prachu prtí, obraný o to, čo mal deckom od anjela, neočistený ešte z brudu súžbou smrti; kým, putujúc tu, blúdi, potkýna sa, padá tak snadne, volil-li smer dobrých predsavzatí, sťa loptu odráža ho nehôd-náhod vláda, mdlôb vlastných zváži ťarcha, protivný pud vráti…? Jest jedno okamženie, myslím si ho aspoň: — Keď klopota dňa usne, zmĺkne tržná vrava, poťahov záujmových, ľudských zväzkov a spôn spruž umdlie, zvoľnie obruč jarma priliehavá, jak v zobliekaní šat — tma, pokoj, srdce búši len času hodinkou — niet viac kam pripäť zmysly v komôrke tichej: možný iba návrat k duši z ciest sveta, z citu dráh: v stav mysle neodvislý; keď takto upravená do seba je snaha, had krvi spí, lesk, márnosť s pokušením vonku; len knôtom telo, nímž plá sviecou duša nahá, či podstavcom, kde skvitá, na chatrnom stonku jak ľalia, i čaká záchvat, útrh boží — to chvíľka oná! Človek zrazu zachveje sa, ocítiac, na srdce jak boh mu prsty vloží: i v premenení blahom stúpa na nebesá… Ó, šťastný, trikrát šťastný, kto je schopný toho: udusiť vášní búrku v sebe, srdca city na lúče ducha zjasniť, zahorieť — ó, mnoho v tom milosti! nech bár to zápal okamžitý. Ochutnal nebo už tu u modlitby stola, z hymnickej čase; ono je mu zasľúbené — Ach, bože, že i rada chytá naša vôľa i zas len nechá ujsť to sväté okamženie![34] Ó, vstúpiť na nebesá… (r., SP 1903, str. 464).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.