E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

Ó, v žití koľko sklamania!

[41]

Ó, v žití koľko sklamania! čo zvráti sa v ňom slávnych predsavzatí, nádejí zaškrie mnohosľubnej vňati: že s hotovizňou svadobného vena, s nímž mladosť naša bola na púť vypravená, sme skoro tam, kde na Jána tá lúka pokosená! A jak sa ťažko zotaví vše naša myseľ po údere novom, nech šťastia žmurk ju akokoľvek zvádza, nech priazeň láska, súcit teší slovom; nech pod oblúkom dúhy v zmieru ústraň vchádza, pod blankytovým smie zas pučiť krovom: ach, porast to vždy clivý, boľavý, jesenný šafran s bleďou obavy, vždy uplakaná mládza… I utrácame dôveru; čím diaľ, tým menej z mysle sa to ruše, čo zveme túžbou po sláve i kráse; bo dôvera tá je sťa rosa duše: i sebamenší náraz — a on nám ju strasie Záujmy rednú; strádanie vždy užšie nás zviera: — sme jak žobrák k večeru, čo almužny kejs’ zohnal úzberu, i utarmonil zase. No keď sa aj v nás zvečerí, že v priepasti bied octneme sa zrazu: do rána — zas sme u zábradlia zrázu, na tvári úsvit! a hruď voľne dýcha… Ó, noc, ty z výšin božích napadáš vše sticha krôpkami sebadôvery nám duše do kalicha! — A šibú byľky otavy, sšarpanú myseľ uberie sa razom do rúcha z látky, anjelská jak priadza — Lež kto mi zastrie pred zhubným ju mrazom? kto zradu preľstí, protivniam kde hrádza?… Môj bože! nevchádzaj v súd s biednym zemeplazom: keď zas mu skoro na dôvere schádza; keď jeho nádej klík je boľavý, jesenný kvietok s farbou obavy, len uplakaná mládza —[41] Ó, v žití koľko sklamania! (r., SP 1903, str. 645).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.