E-mail (povinné):

Pavol Országh-Hviezdoslav:
Stesky 1

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Karol Šefranko, Nina Varon, Erik Bartoš, Tamara Čačková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 279 čitateľov

A jaro prešlo

[40]

A jaro prešlo. A ja ani kvietka som neodtrhnul z jeho lúčiny. Len zazrel som: jak prikvitli sem s jarom, na trávnik sadli zlatom, srieňom, žiarom; a ako za ním v diaľne končiny sa vencom zdvihla, tiahla ich druž všetka, Ó, kráso, veď si prudko letká! A prešlo leto. A ja ani kláska som nezodvihol z jeho úrody. Len videl som: jak šľahla ponad hrudy, pod kosou ľahla, sťa na brode prúdy; a za jasnej jak vzali pohody ju na vozy — Tie pohli, a bič práska — Ach, mňa, mňa obišla len láska! A tu je jeseň so strniskom svojím. To mám už, áno, stále pred sebou: len hmlí sa vzkudlí zaslzený závoj a na slnečný pookrúca návoj — Och, keď dni prídu s tvŕdzou, s potrebou: čím srdca hlad, smäd duše zaspokojím!? Ej, bojím sa tej zimy, bojím!…[40] A jaro prešlo… (r., SP 1903, str. 645).

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.