Zlatý fond > Diela > Cesty vyhnanca


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Cesty vyhnanca

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Katarína Diková Strýčková, Viera Studeničová, Peter Krško, Peter Zima, Pavol Tóth, Petra Pohrebovičová, Lucia Trnková, Katarína Mrázková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 202 čitateľov

Jeden mesiac zápisníka

November 1948

1. Vojnu nevyhralo ľudstvo, to je chyba, vyhrala ju nenávisť. Čo ostalo po nej? Vojnoví zločinci. Na jedných zločincov prišla spravodlivosť ľudská (súd v Norimbergu). Na iných príde spravodlivosť Božia. To bude súd druhej kategórie vojnových zločincov.

2. Komu osožila druhá svetová vojna? Zaiste nikomu. Vojna sa skončila a nepriateľmi sme si ďalej.

3. Je po vojne? Je pokoj? Čo pomôže pokoj, keď niet vojny!

4. Je hrozné prejsť v tomto štvormiliónovom meste okolo státisícov ľudí denne a nevidieť, ako sa modlia.

5. Som unavený. Niet dňa, aby som videl dopredu.

6. Vo svete je málo šťastia, menej lásky a najmenej dobrej vôle. Na to všetko politici nemajú kedy.

7. Okolo všetkého na svete sa chodí po palcoch, len okolo duše ľudskej nie. — Dnes som nikoho nevidel, chvála Bohu.

8. Nevinným dušiam neprekáža to, že sú na svete vinníci, modlia sa za nich. Či aj modlitba môže byť prekážkou?

9. Bude treba sa nám aj modliť, nie iba debatovať. Na zasadnutí SOV-u mi vyčítali, že nič nerobím. Myslel som si: vy posielajte telegramy do USA Trumanovi, Marshallovi, ja do neba. Telegram môjho jedného Otčenáša vôbec nie je nákladný, rýchlejšie príde na určené miesto a je povšimnutý.

10. Len, preboha, nech je nás nie 400. Už nevydobyjeme slobodu Slovenska!

11. Nerád mám ohnivé slová. Oheň prestane a slov niet.

12. Západ — to je večný jarmok slov — za doláre. Kedysi platilo: „fiat justicia, pereat mundus;“ dnes platí: „fiat dolar, pereat libertas.“

13. Boh dáva všetkým ľuďom všetko: veselým veselosť, smutným smútok.

14. Svet sa stal naposmech smetiskom. Byť zametačom ulíc je už len privilégiom Božím.

15. Mal som na sebe celú váhu dňa, bol som úplne sám.

16. Keď sa Slováci vo vyhnanstve vadia, rozmýšľam nad tým a neviem, čo je to. Dedičná zaťaženosť? Zvrhlosť? Zlomyseľnosť? Odpovedám si: Boh je láska a Slováci sú bez lásky, preto ich bolo treba rozohnať po svete ako Židov čo Krista umučili.

17. Ako zomierajú každý večer vrchy v diali, zomiera mojich 43 rokov. Očistec na pokračovanie.

18. Ľudia sa hádajú o budúcnosti sveta. Toľko je prorokov na svete, že cítime potrebu, aby bolo povedané aspoň jedno proroctvo.

19. Komunisti všade na svete chcú — nie povaliť kapitál, ale zmocniť sa ho. A zaujímavé: preto, lebo ho nenávidia.

20. Truman nedávno povedal: „Netreba komunizmus v USA zakázať. Komunizmu možno predísť väčšou a lepšou demokraciou.“ Komunizmus je organizovaný satanizmus, je legálna zločinnosť. Satan i zločinci kašlú na demokraciu. Zločinci nikdy nežili v biede, nepotrebujú zlepšenie svojej životnej úrovne, na zločincov treba trest, nič iné.

21. Západu my vyhnanci nie sme potrební. Sme im ešte vždy vojnovými zločincami. Nechcú nás, boja sa nás. Nie je to vlastne strach, ale nenávisť. Aká satanská zvrátenosť: nenávidieť porazeného!

22. Kedysi som čítal: zabíjal a deptal — z túžby žiť, napáchal hŕbu bezprávia — aby bol bezpečný. Kto? Literárny kritik?

23. Máme exercície. Páter, čo má exhorty, šušle popod nos, nič mu nerozumiem. V kastílčine som ešte prislabý. Dnes z celej exhorty som rozumel iba šesť slov: „Beati mortui, qui in Domino moriuntur.“ Povedal to latinsky a myslím, že to stačí nie na jednu exhortu, ale na celý život.

24. Koľko rokov má môj smútok? Ach, či môže byť smútok starý?

25. Svätý Anton z Paduy hovorí o závistníkoch: Vy budete pašou pre diabla a vaša duša bude dobrým jedlom pre pekelného hada. — Pýtam sa: čo si čo máme závidieť v boji za oslobodenie Slovenska?!

26. Vidím v kníhkupeckom výklade knihu o minulej vojne. Na obálke knihy tri hlavy: Stalin, Churchill a Roosevelt. Dali ste nám všetko, čo ste mali. Nepovieme vám Pán Boh zaplať!

27. Nič. Ani jediný dobrý človek sa neukázal.

28. Ťažko nám padne volať do hluchého sveta: sme Slováci, chceme svoj štát. Prečo? Pred kým máme neustále padať na kolená a prosiť za odpustenie viny, že sme príslušníkmi slovenského národa? Koho máme my do nekonečna molestovať, aby sa zmiloval nad nami, že sme Slovákmi a chceme na jednom kúštičku zemegule žiť! Tých máme prosiť, ktorým je ľahostajnejšie naše utýranie, ako naše právo na slobodu? Ak veríme, že po premožení červeného antikrista nastane kráľovstvo Božie na zemi, stane sa tak istotne bez zásahu lotrov a kupcov s národmi. Kráľovstvo Božie nie je pre lotrov.

29. Nemal som na tramvaj desať centávov. Chcel som sa postaviť na roh ulice a volať na okoloidúcich: kúpte si moju chudobu, prídete do neba, stojí len desať centávov.

30. Za úsmev by som sa hocikomu poďakoval. Za utrpenie treba ďakovať Bohu.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.