Zlatý fond > Diela > Gymnaziológia 2. diel. Školy kráľovských a banských miest


E-mail (povinné):

Ján Rezik:
Gymnaziológia 2. diel. Školy kráľovských a banských miest

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Zuzana Babjaková, Ivana Gondorová, Eva Lužáková, Ivana Černecká, Lucia Muráriková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 86 čitateľov

Hlava III. Škola v Budíne

(Caput III. De Schola Budensi)

[193]

V tejto kapitole sa zmienime o vzniku a vývine mesta Budín — Buda, caput Regni augustum — a ako sa v ňom protestantizmus šíril, ujímal za čias kráľovnej Márie, manželky Ľudovíta II., ktorej Martin Luther v roku 1525 zo sympatie venoval výklad žalmov 37, 62, 94 a 109.

Keď autor Gymnasiologie opísal osudy niektorých luteránskych kazateľov v roku 1526, medzi prvými uvádzal rektora[194] Jána Langa,[195] rodom z Frýštátu v Tešínskom Sliezsku, ako o tom svedčí Vitae Germanorum od Melchiora Adama, s. 78. Jeho veľmi chudobní rodičia ho poslali do Nisy, kde sa učil u Valentína Gratwalda, biedne sa živiac spevom. Ako mladík študoval filozofiu v Krakove, gréčtinu sa učil vo Viedni u Filipa Cundelia. Pre schopnosti a dôkladné vzdelanie ho Tomáš Stoller (iní píšu Stolzer) odporúčal za učiteľa do Budína. Tam sa stal učiteľom „puerorum Symphonicorum et artes discentium“. O krátky čas sa Lang vrátil do Sliezska, kde nastúpil po Trotzendorfovi (v Goldbergu), ktorý odchádzal do Wittenbergu, spravoval začas úspešne tamojšiu školu.

V roku 1525 nastúpil Simon Grinaeus.[196] Po absolvovaní nižších škôl vo svojom rodisku sa dostal na školu „Porta Hercynia“ (Pforzheim), kde bol jeho spolužiakom Filip Melanchton. Spolu s ním sa vzdelával u vynikajúcich učiteľov Gerbelia a Simlera. Odvtedy boli s Melanchtonom dobrí priatelia. Na vyššie štúdiá odišiel do Viedne, kde získal hodnosť magistra filozofie a osvojil si dokonale grécky jazyk. V Budíne zaujal popredné miesto na škole a zotrval tam viac rokov. Pretože ho katolícki mnísi prenasledovali, pre ktorých ho aj väznili, uchýlil sa do Wittenbergu, kde spolupracoval s Lutherom a Melanchtonom.

Vitus Winshemius[197] (1525), doktor filozofie a medicíny slávnej wittenberskej akadémie a chýrečný profesor gréckeho jazyka. Jeho Adhortatio ad scholasticos (Príhovor k žiactvu) sa predčítal pri čítaní školských zákonov mládeži. Pozri Orationes Philippi Melanchtonis, zv. VI, r. 1566. Ako rektor budínskej školy viedol tamojšiu bibliotéku, pochádzajúcu ešte z čias Matiáša Korvína. Pozri Burcardus Gotthellius Struvius v úvode jeho Notitia rei literariae, kap. II, § XVIII, De bibliothecis deperditis. O jeho účinkovaní v Budíne sa zmieňuje Tomáš Fábry, nástupca Leonharda Stöckela v Bardejove, ako aj Severín Sculteti v diele Hypomnema r. 1599 vytlačenom na s. 17. Podobne o ňom svedčí Lutherov list, v ktorom prosí kurfirsta, aby pridelil Vitovi Vinschemiovi prednášky z gréčtiny (Vitus Ludovicus a Seckendorf Commentatio de Lutheranismo, kniha II, sectio XXIV, § XCIII, č. XX).

Po porážke u Moháča kráľovná Mária ušla z Budína, v dôsledku toho evanjelickú školu zrušili a neskôr ju už ani nepovolili.

Torzo s. 150 v poznámke predkladá opačný údaj Davida Chytraea v Oratio de Statu Ecclesiarum z roku 1569, podľa ktorého Turci povolili v Budíne dvoch kazateľov, katolíckeho a luteránskeho. To isté dokazuje aj Lazar Schwendius a iní vierohodní ľudia. Z toho možno uzatvárať, že pri kostole jestvovala malá škola s učiteľom a žiakmi, ktorí spievali v kostole. Pozri rkp. Gymnasiologie Daniela Krmana, s. 172.



[193] Okrem základného textu v prešovskom exempl. diel II, hlava 3, martinského exempl. II, hl. 3, pozri aj Torzo § IV, s. 141 — 150, exempl. SAV II, hlava V, s. 99 — 102 a doplnky u Kleina II, 90, pozn. 71. Wittenb. exempl. II, hl. V.

[194] Ešte pred Langom možno nájsť v prameňoch staršieho, azda prvého rektora v Budíne. Je ním Matúš Scharitza (Scharicaeus) z obce Ráczköve pri Pešti, narodený v r. 1544. Vzdelával sa v Tolne a v Kluži si pod vedením Petra Károlyiho osvojoval humanistické vedy. Vyššie vedy študoval vo Viedni; v Padove si osvojoval filozofiu a matematiku. Prešiel Rím, celé Švajčiarsko a dostal sa do Basileja. Študoval aj v Strasburgu, Heidelbergu a vo Wittenbergu v r. 1571 (Bartholomaeides 55). Vzdelávanie ukončil vo Francúzsku a v Anglicku. Do vlasti sa vrátil r. 1572 a o dva roky už pôsobil v Budíne ako rektor gymnázia. Z jeho diel, ktoré odpisuje Horányi III, 213 je zaujímavý preklad Philadelphiho Ódy z gréčtiny do maďarčiny.

Torzo s. 144 vkladá sem aj ďalšieho rektora Pavla Speratusa, doktora teológie, ktorý podľa zprávy Pregizerusa v diele Svenia na s. 171, vyučoval v Budíne.

[195] Ján Lang bol doktorom práv. Z Budína sa vrátil do školských služieb v Goldbergu a v Nise. Potom pôsobil ako aktuarista vo Schweidnitzi a bol tajomníkom na dvore Jakuba zo Salzu. Napokon bol kancelárom, potom právnikom a rečníkom „rímskeho cisára“, keď sa venoval diplomatickým službám. Zomrel 25. augusta 1567 vo Schweidnitzi. — Jöcher I, 1503.

[196] Simon Grynaeus, švábsky teológ, narodil sa r. 1493 vo Veringene a zomrel 1. augusta 1541 v Bazileji. — Jöcher I, 1171.

[197] Vitus Vinshemius aj Ortelius sa nar. 1. augusta 1501 vo Windesheime. Bol profesorom v Jene, neskôr prof. medicíny vo Wittenbergu, kde v r. 1590 promoval na doktora. — Jöcher II, 1553.




Ján Rezik

— autor biografickej prózy, pedagóg, autor dejín hornouhorského ev. školstva v 16. — 18. storočí, autor lat. príležitostnej poézie a školských drám Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.