Zlatý fond > Diela > Výber z poézie Sergeja Jesenina


E-mail (povinné):

Janko Jesenský:
Výber z poézie Sergeja Jesenina

Dielo digitalizoval(i) Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Dušan Kroliak, Jaroslav Geňo, Monika Kralovičová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 45 čitateľov


 

Poď drahá, sadni ku mne sem

Poď drahá, sadni ku mne sem, pozrime v oči si i líca. Poď, krotkým zrakom počuť chcem, jak šumí citov metelica. To čisté zlato jesene, ľan vlasov, čo sa v čelo šmýka — tak javí sa, jak spasenie nepokojného nezbedníka. Svoj kraj som musel zanechať, kde kvitnú luhy usmievavé, a prežiť som chcel vlastný pád vo veľkomestskej horkej sláve. Ja chcel som v mestskom pokriku zabudnúť sad a mladé letá, kde na žabaciu muziku pestoval som sa na poeta. Tam jeseň cítia tiež sťa my… Klen, lipy k oknám izby prišly, a konáriky labkami chcú tých najsť, ktorých majú v mysli. Ich dávno nieto v svete tom. A mesiac prostých po farnostiach skvie na krížoch sa s oznamom, že prídeme k nim ako hostia. Že i my v háje zajdeme po nepokojoch, keď sa skryjú. Tie všetky cesty zvlnené len radosť lejú tým, čo žijú. Poď, drahá, sadni ku mne sem, pozrime v oči si i líca. Pod krotkým zrakom počuť chcem, jak šumí citov metelica. (1923)

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.