Zlatý fond > Diela > Listy z Čiech


E-mail (povinné):

Jaroslav Vlček:
Listy z Čiech

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Karol Šefranko, Iveta Štefániková, Katarína Maljarová, Simona Veselková, Ivan Jarolín, Lucia Kancírová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 76 čitateľov


 

XV

V Prahe dňa 18. februára 1890

Veľký kus tunajšej duchovnej činnosti ukladá sa v časopisectve. Vyše tristo žurnálov vychodí v Čechách, na Morave a v Sliezsku, nerátajúc v to noviny dvojjazyčné alebo nemecké. Len v Prahe vydáva sa ich vyše stodvadsať. Všetky smery politické, literárne, vedecké i umelecké, temer všetky remeslá i živnosti majú svoje orgány — od učených kritických mesačníkov počínajúc až po časopisy gazdovské, mäsiarske, mlynárske atď. Pravda, v tom veľkom počte aj pliev nadostač. Veľká časť napr. politických listov vidieckych zapodieva sa zväčša lokálnou klebetou a osobnou polemikou; a keby niekedy pošta nedoniesla veľké žurnály z Prahy, isteže by číslo takých vidieckych „Timesov“ nevyšlo, lebo — ako to už Svatopluk Čech zvečnil v jednej svojej novele — najpotrebnejšou redakčnou pomôckou sú nožničky. I listy „revolverové“ by sa našli — ale to je pliaga známa všade, kde vedľa svetla jest i hodne tône. Ani červených robotníckych plátkov nechýba.[12]

Z politických novín v Prahe vychodiacich najväčšie sú dobre známe aj u nás. „Národní listy“ zastupujú smer mladočeský, liberálno-opozičný, „Hlas národa“ (nástupca bývalého „Pokroku“), osobný orgán dr. Riegra, farbu staročeskú, konzervatívnu, šľachte a nateraz i vláde priaznivú. Z moravských politických novín najlepšie je redigovaný konzervatívny „Našinec“, vychodiaci v Olomouci a nedávno založené slobodomyseľné „Moravské listy“ v Brne. Z českých vidieckych pomerne najlepšie plnia úlohu svoju staročeské „Chrudimské listy“ a mladočeské „Naše hlasy“ (v Českom Brode) a „Podřipan“ (v Roudnici). Z politických orgánov katolíckeho kňažstva vari najserióznejšie sú „Pražské večerní noviny“. Konečne mladý, očividne veľadiaci sa smer „realistický“ zastupuje týždenník „Čas“, ktorý dôsledne a umne šľakuje národnú spoločnosť, literatúru i politiku, usilujúc sa reformovať ju na reálnych, životaschopných základoch.

Z časopisov zábavno-poučných, širokým vrstvám venovaných, najvážnejšie sú štyri: mesačníky „Osvěta“ a „Květy“, a týždenníky „Světozor“ a „Zlatá Praha“. Prvý už vychodí dvadsiaty rok a chce plniť úlohu českej revue. Uverejňuje dobré práce, hoci nemožno odškriepiť, že počiatkom rokov osemdesiatych úroveň jeho stála vyššie. Posledný ročník informoval čitateľa o všetkých bežných otázkach, ktoré skrsli vo svete, od Stanleyových ciest afrických až po Milanovo šafárenie v Srbsku; i nový veľký román redaktora Václava Vlčka, „Setník Halaburd“, v ktorom autor (ako už sa konštatovalo) staré vyznanie idealistické zamenil za nový realizmus, ba naturalizmus, pekná idyla „Muzikant“ privčas odumrevšieho talentovaného Josefa Jakubca, a nadovšetko veľmi poučná štúdia Jaromíra Hrubého o ruskej literatúre za rok 1888 sú príspevky cenné: ale žurnalistickými kompiláciami, ako boli napr. „Anglické osady“ alebo „Z veliké revoluce francouzské“, nikomu sa nepomôže. I v kritike, ak tak voľno zvať túto rubriku „Osvěty“, čitateľ by rád našiel určitejšie, znaleckejšie, sviežejšie úsudky, tak ako bývali napr. za časov Nerudových, Schulzových, Bílého. Všade len opatrné hladkanie po srsti a bezvýznamné rozprávanie obsahu!

Toto opatrníctvo prešlo z „Osvěty“ i do „Květov“, o desať rokov mladšieho ilustrovaného mesačníka. Ešte chvála ako chvála, ale odsúdiť nezdravý zjav — ani za svet! Obsah „Květov“ je veľmi rozmanitý, a hoc i ony popustili zo svojej staršej hodnoty, vždy ešte dobrý. Pravda, náučné ich články sú sotva čo viac než texty k obrázkom a v beletrii výber by mohol byť prísnejší. Aspoň sme počuli veľmi ťažkať sa na také veci, ako boli napr. „Lidské včely“ od Žofie Podlipskej. Zato švihlé romány Hellerove, a najmä krásne Čechove verše (najnovšie pokus idyly v starom spôsobe hexametrovom) sú ozdobou každého ročníka. I Vrchlického pero pilne prispieva do ročníka.

„Světozor“ i „Zlatá Praha“ podarene sa pretekajú. Túto krášli najmä technický výstroj a čisté, podarené obrazy, onen dvíha rozmanitosť ilustrácií a textu. Slovesná časť v „Světozore“ je lepšia; aspoň Šimáčkov umelecký román „Štěstí“ a Jiráskove historické novely veľmi sa páčili, kdežto Lierovu nekonečnú prácu „Zisk a ztráta“, podávanú v laňajšej „Zlatej Prahe“, vari iba jej sadzač dočítal. Tamže Eliška Krásnohorská podala i niektoré dokonalé preklady od Puškina. Náš znamenitý Věšín máva reprodukcie v obidvoch časopisoch; a v poslednom čase „Zlatá Praha“ pilne všíma si najmä slovenských ľudových typov a krojov.

I druhých zábavno-poučných časopisov je tu dosť: „Lumír“ a „Zábavné listy“ v Prahe, „Vesna“ a „Obzor“ v Brne atď., ale značenie ich je menšie.

Z vedeckých smeru prístupnejšieho je najstarší „Časopis Českého musea“, dovršujúci už šesťdesiaty druhý ročník. Vychodí štyri razy do roka a zapodieva sa najmä históriou, topografiou, biografiou a bibliografiou. Kritická časť jeho však tiež je mĺkva. Podobný „Časopis matice moravské“, sviežejšie redigovaný, už pred niekoľkými roky prestal vychodiť, a novší orgán Musejného spolku olomouckého má priúzky rozsah, aby ho nahradil. Zato vedeckú kritiku v najstarších osnovách vykonáva pražské „Athenaeum“, niekedy vari až priostro a bezohľadne, ale temer vždy so znalosťou veci. Prináša i dobre orientujúce štúdie o pokroku vied, ktoré širšie obecenstvo zaujímajú. V nedávnych polemikách o „Rukopis královédvorský“ a „Zelenohorský“ „Athenaeum“ bolo hlavným skladom dôvodov proti pravosti týchto pamiatok a mužne vytrímalo na svojom stanovisku napriek utratenej priazni temer všetkej dennej žurnalistiky i väčšiny širokého publika; veda z toho vzala osoh veľký. Veľmi dobrý kritický mesačník je tiež „Hlídka literární“, vychodiaca v Brne. Zo svojho prísne katolíckeho stanoviska (redaktor P. Vychodil je rajhradský benediktín) posudzuje všetko, a predsa súdi temer vždy spravodlivo, vecne, taktne. I „Literární listy“, tamže vydávané, dosť umne idú za svojím cieľom; vlani hodne sa interesovali o veľkých beletristov ruských. Popri referátoch a dlhších literárnych článkoch „Literární listy“ zaoberajú sa i bibliografiou časopisnou, čo je záslužné. Slovenské veci šľakujú usilovne.

O žurnáloch prísne odborných, ako sú napr. „Archaeologické památky“ alebo „Chemické listy“, o listoch učiteľských, o časopisoch pre mládež atď. tu hovoriť nemožno. Je medzi nimi veľa podujatí dobrých, ale ani o plevu niet biedy.

Zakľučujeme stručný tento rozhľad po časopisectve českom charakteristickým faktom, že najzriedkavejšie korenie v periodickej spisbe tunajšej je humor. Tomu veru neveľmi sa darí: „Humoristické listy“ topia sa v smiechotách lokálno-politických, ktoré už na druhý deň páchnu starinou. „Šípy“ nevychodia z konfliktu s políciou pre svoju bujnú fantáziu a masívne vtipy, a z „Palečka“ veje melanchólia prázdnoty. Nebyť „Švandy dudáka“, nuž povestný český humor bol by bez tlmača. Tento „Švanda“ je znamenitý chlapík; jeho redaktor, Ignát Herrmann, je po Nerudovi najobdarenejší pozorovateľ pražského života: umom Dickensa a formou Bret Harta svietia jeho posiaľ napísané veci. Ale o tom, ako aj o realizme v českej beletrii vôbec, zasa niekedy neskôr.



[12] Ani červených robotníckych plátkov nechýba. — Postoj J. Vlčka k prvej sociálnodemokratickej tlači bol postojom príslušníka pokrokovej buržoázie, ktorá často nechápala a nedoceňovala význam robotníckeho hnutia hlavne preto, že bolo dirigované z Nemecka. Tento list písal Vlček ešte pred oným slávnym Prvým májom v Prahe roku 1890, ktorý Jan Neruda vo svojom fejtóne označil za epochálny. Aj Vlček bol bezvýhradným ctiteľom Nerudovým, o čom svedčí jeho nekrológ o ňom, v tomto zväzku uverejnený.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.