Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Karol Šefranko, Iveta Štefániková, Katarína Maljarová, Simona Veselková, Ivan Jarolín, Lucia Kancírová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 76 | čitateľov |
Zlatá Praha v októbri 1879
Už zasa zletela sa bystrá akademická mlaď do starej metropoly našej, aby sa v šedivých, starobylých sieňach pošmúrneho Klementina i Karolina oddávala vedám a umeniam. Sme tu opäť všetci. Ohnivý Srbín i horkokrvný Poliak, hovorný, veselý Čech i zádumčivý Slovák — všetko sa to mihá po uliciach, v kaviarňach i koleji v pestrej trme-vrme. A je to život, ak možno, ešte čulejší, bystrejší než inokedy; veď okrem krásnych, bohatých prednášok a jarého ruchu v literatúre, ktorý zimnou sezónou vždy najčulejšie sa začína, nastal v Čechách, a najmä v Prahe i všeobecný záujem politický, odkedy zástupcovia Čiech sedia na laviciach ríšskej rady vo Viedni a národovec jeden v rade koruny. Mysle sú napnuté, všade sa uvažuje, pretriasajú sa mienky, rozumuje sa, dúfa sa…
Vedľa toho aj iné významné okolnosti a udalosti držia myseľ v ustavičnom napnutí. Predovšetkým nedávna veľkolepá slávnosť Kraszewského v Krakove, kde Čechov, najmä však študujúcu mládež našu, vrelo, ba oduševnene prijali. Dojmy a povedomie z poľskej zeme znovu utvrdilo istotu, že máme v Poliakoch bratov srdečných a verných, a že len málo obmedzených a nerozumnou vášňou zaslepených hláv z ich radov robí z nich nepriateľov Slovanstva a odporníkov spoločných našich ideí. Sám nestor Kraszewski, jeho zmýšľanie jasne vyslovené v rečiach, ktoré povedal, tomu nasvedčuje v plnej miere. A kto by bol kompetentnejší v tej otázke než on?
V tieto časy došiel nám vzácny učenec dr. Holub, ktorý dlho cestoval Afrikou, objavil mnohé vzácne veci a veľkými zbierkami africkými i podrobnými, rozsiahlymi zápiskami obohatený, dorazil nedávno do Prahy. Na ceste bavil sa dlhšie najmä v Londýne, stýkajúc sa tam s mnohými učenci. Svetový časopis anglický „The Atheneum“ veľmi lichotivo vyslovuje sa o ňom. Na nádraží tunajšom slávnostne uvítali ho zástupcovia mesta, akademický čitateľský spolok a všetky spolky krajinské, dámy bývalého klubu amerického, ktoré ho takrečeno zasypali kvetmi, mnohé iné vynikajúce osoby a korporácie. Telegramov od neprítomných ctiteľov došlo veľké množstvo. Slovutný učenec bol veľmi prekvapený a dlho nemohol odpovedať pohnutím. Ohromné zástupy odprevádzali ho domov z nádražia, mohutne spievajúc a hromove volajúc na slávu. Len tak otriasali sa pražské paláce búrnymi zvuky piesní: „Hej, Slovania“ a „Šablenka brúsená“, spievanými z tisícich hrdiel.
Okrem toho je mi zaznačiť potešiteľnú okolnosť, že bratia Česi často spomínajú spiace Tatry naše, že vzájomnosť i na tejto strane sa stáva plodným skutkom. Umělecká beseda počala činnosť svoju vo všetkých odboroch: vo výtvarnom, hudobnom i literárnom. V tomto poslednom vrelo vyzval onehdy básnik Rudolf Pokorný všetkých členov, aby účinne podporovali našu slovenskú literatúru, a navrhol, aby Umělecká beseda odberala okrem „Orla“ i Sasinkov „Letopis“. V časopisoch politických i krásoumných, v súkromných kruhoch i rozhovoroch Slovensko neni témou už tak zriedkavou ako pred nejakým časom. Vychádzka bratov Čechov v naše milé údolia pod snehové velikány do lona dobrého nášho ľudu mala priaznivé následky: hovorí sa o nás, našich biedach i utrpeniach, a za myšlienkou, slovom nasleduje priateľský pomocný skutok.
Ako v literatúre, začala sa i v divadle sezóna zimná veľmi významne: Smetanovým „Daliborom“. Opera tá je zo starších, posiaľ skoro nehraných skladieb veľkého majstra českej hudby a je v obore svojom posiaľ jediná. Budúcne zmienime sa o nej obšírnejšie. Máme tu i veľmi vzácneho a milého hosťa: slečnu Klementínu Kalašovú, znamenitú speváčku českú, ktorá bola dlhší čas v Rusku a teraz je primadonou kráľovskej opery v Londýne. Potešila nás najmä v krásnej, originálnymi rytmami oplývajúcej opere ruského majstra Glinku: „Ruslan a Ľudmila“, kde hlavnú úlohu spievala utešenou ruštinou.
Zimné obdobie literatúry ohlásil čarokrásny „Dědův odkaz“ zlatého nášho Heyduka, báseň, pri ktorej keď sa človek do nej zahrúži, je tak teplo v hrudi, ako to môže byť iba pri básni čisto slovanskej, nesenej rytmom spevným, založenej na neoceniteľnom bohatstve prostonárodných piesní. Všetka kritika hovorí o nej veľmi radostne, označujúc ju za jeden z najkrajších plodov Heydukových, za víťazstvo ľudovej piesne našej nad francúzskym rétorizmom. Veľmi potešiteľné je i vydanie II. zväzku zobraných spisov Hálkových (obsahujúceho všetky básne lyricko-epické); poriada ich výtečný literárny estetik a dejepisec Ferdinand Schulz. Veľkolepé dielo, Durdíkova „Poetika“, dosiahlo tiež už zväzku druhého, i neopomenieme širšie o nej sa rozhovoriť, až bude dokončená. Záslužné podujatie, ktoré by aj u nás malo byť vrelo podporované, je vydávanie zobraných spisov Josefa Václava Friča, českého vyhnanca, nemilosrdne osudom stíhaného a najnadanejšieho temer zo súčasníkov svojich. Návrat domov bol mu, ako vieme, po tieto dni konečne dovolený. Zväzok prvý venovaný je: „Vzácným stínům nezapomenutelného Ludevíta Štúra.“ Maticou českou vydávaná „Novočeská bibliotéka“, v ktorej vyšlo už toľko dôležitých spisov, priniesla opäť záslužné dielo: Sobotkovo „Rostlinstvo v národních písních slovanských“, utešený pokrok na ceste, na ktorú nastúpil náš veľký Štúr spisom „O národných piesňach a povestiach plemien slovanských“, a ktorý tiež bola vydala Matica česká. Ponechávajúc si podrobne prebrať pozoruhodné spisy, ktoré vyšli od jari, nabudúce, upozorňujeme ešte na krásny „Almanach české omladiny“, vyšlý práve teraz a obsahujúci mnoho podarených plodov ako v časti poetickej (Kallus, Hudec, Táborského „Zpěvačce trávnic“ a mn. i.), tak v prozaickej (Korcov článok filozofický, Hrubý: „Z domácnosti Puškina“ atď.).
Dňa 19. októbra spieval povestný barytonista českej opery Josef Lev svoj jubilejný koncert a my pri zvuku tých nádherných melódií dumali sme o tom, kedyže toto všetko sa rozprúdi pod zatíchlou našou Tatrou?
— klasik literárnej histórie, literárny kritik, editor Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam