Zlatý fond > Diela > Listy z Čiech


E-mail (povinné):

Jaroslav Vlček:
Listy z Čiech

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Karol Šefranko, Iveta Štefániková, Katarína Maljarová, Simona Veselková, Ivan Jarolín, Lucia Kancírová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 76 čitateľov


 

XXI

V Prahe dňa 20. júna 1891

Medzi Vltavou a krásnym krajinským parkom, za dávnych čias zvaným Královská obora, teraz obecnejšie Stromovka, rozkladá sa Všeobecná zemská jubilejná výstavka.

Vchádzame prívetivou hlavnou bránou, ozdobenou štyridsiatimi znaky českých miest; veselo trepocú nám v ústrety zástavky vo farbách zemských i národných. Prvý dojem je prekvapujúci: pred nami dlhý smaragdový trávnik, prehĺbený a zasa objatý vyvýšenou terasou ozdobných kvetov, za ním Schnirchova socha kráľa Jura Poděbradského na koni, za ňou prvý pavilón pre hudbu a za tým vzdušné, veľkolepé stavisko, centrum výstavky, priemyslový palác. Zľava i sprava pred ním budovy výstavky umeleckej i retrospektívnej, zemského výboru kráľovstva českého i mesta Prahy, pavilón pražskej plynárne, záhradníctva, turistov, papiernictva, bánk a založní i mnohých osobitných firiem. Z druhej strany veľkého priemyslového paláca napravo i naľavo od osvetlenej fontány drobný priemysel, školstvo, inžinierstvo, polygrafia, rybárstvo, lesníctvo, železiarstvo, poľné hospodárstvo, i hospodársky priemysel, budova kotlov a strojov i veľa drobnejších pavilónov a budov súkromníkov, najmä českej šľachty. Vedľa toho dlhý rad drobných i väčších, prostých i nádherných hostincov, „ochutnavární“, kioskov, kaviarní i miestností zábavných — a máte slabušký tieň obrazu, čo všetko pojíma v seba tých sto desať budov na priestore výstavnom.

Nemožno niekoľkými riadkami ani len naznačiť bohatstvo tu uložené; iba upozorniť idem na časti, ktoré pozorovateľ neobíde bez hlbokého dojmu.

Umelecká i retrospektívna výstavka majú veľa navštevovateľov. Pred nejedným obrazom i nejednou starožitnosťou postojíš hodnú chvíľu. Veľké výtvory Čermákove, Mánesove, Brožíkove, Chittussiho, Schwaigerove, Knüpferove, Levého, Myslbeka, Schnircha a mnohých iných sú ako zvláštny ideálny svet v tom ruchu a šume ostatných častí výstavky. Podrobnejšiu ich charakteristiku ešte bude možno čítať v „Pohľadoch“. V paláci priemyslovom veľkej železnej konštrukcie, pokrytej sklom, najprv nás upúta cisársky pavilón a proti nemu vyvýšený ohromný organ, a potom už rad-radom všetky tie nekonečné výrobky najlepších českých závodov i priemyselníkov. Vidíš celé zariadené salóny, jedálne a spálne s nábytkom prekrásnym, prerozmanitým; sklárske produkty i hudobné nástroje, súkna, čipky, zlato, drahé kamene, hodiny i šatstvo, oltáre aj iné utešené veci zo strúhaného dreva. Niekedy ťa prekvapí meno neznámeho zhotoviteľa z malého strateného mestečka, a práca krásna, solídna, hodná prvej ceny. Z malého priemyslu v druhej časti výstavky vyniká výroba kožená a kušnierska, dopravné prostriedky, ako koč, velocipédy atď., mydlá a voňavky i výrobky kachliarske. V školskom oddelení priemyslovým i odborným školám patrí palma: je radosť pozrieť, ako dokonale dnes už mladí šuhajci pracujú roboty kamenícke, kováčske, rezbárske a iné. Z pavilónov českej šľachty čo do bohatstva obsahu i vkusného usporiadania označiť načim pavilón gr. Harracha i kn. Schwarzenberga. Čo všetko v tomto vidno, je na počudovanie: to neni knieža, to je kráľ! A v Harrachových miestnostiach zas milo je vidieť rýdzi český ráz: knihy obchodné, plány, nápisy — všetko české. Ohromný obsah strojovne, prerozmanité kusy priemyslu hospodárskeho, bohaté pivovarstvo a cukrovarníctvo atď. atď. — to ani len povrchne nemožno tu naznačiť; to treba vidieť!

Viete z denných novín, že Nemci českí, s malými výnimkami, na výstavke sa nezúčastnili, ju ignorujú a umlčujú. Tak to chce mať ich politika a žurnalistika. Ale toto bočenie a odvracanie od výstavnej práce (hoci dnes už obchodníctvo i priemysel nemecký ľutujú svoj krok veľmi!) bolo šťastím pre národ český: jeho priemyselná, obchodná, školská, umelecká sila, jeho kultúrna výška zjavila sa tým v celej svojej širine a samostatnosti, od nikoho nezávislá, koreňom i plodom svoja. A v tom je veľké značenie nielen kultúrne, ale i národné a politické celej výstavky. Čech a Slovan v hĺbke duše uveličí sa bohatou, mnohostrannou činnosťou, ktorú tu vidí v najkrajšom kvete i najzrelšom ovocí, cudzinec udivene otvára oči nad svetom celkom mu neznámym a vládna moc domáca prv-neskôr musí uznať, že národ takej váhy kultúrnej je hoden lepšieho osudu, než akému tvrdo a neústupne bráni sa po dnešný deň.

Dnes výstavka je Prahe najmilším strediskom spoločenským. Vo dne vidíš Pražanov i Pražanky krok za krokom prezerať si vystavené predmety, večerom rozprúdi sa veselý, šumný život veľkomestský po promenádach, reštauráciách, kaviarňach i „ochutnavárňach“. Hudby hrajú, elektrické lampy Křížikove na vysokých stĺpoch menia noc v biely deň, strecha plynárenského pavilónu je v jednom ohni, kráľovská koruna v čele priemyslového paláca žiari zlatým leskom, vystavené predmety blyskocú sa v mori svetiel, z organa znie hymnický chorál, a „fontaine lumineuse“,[15] vysoko striekajúc, hrá tisícorakou hrou menistých elektrických iskier. Najmä nedeľa a sviatok je pre výstavné obecenstvo ozajstným sviatkom národným. A nielen domáci, i cudzí prichodia vždy hustejšie: nedávno boli Francúzi, Slovinci a Chorváti, onedlho prídu Poliaci a Rusi, Nemcov z ríše trúsi sa jednostaj plno, Angličana máš za každým tretím krokom. Ešte prešiel iba mesiac od otvorenia, a už číslo návštevníkov napĺňa pol milióna.

Čo povedať ešte? Už len úprimné slovo obecenstvu slovenskému: príď a pozri si na vlastné oči! Nemožno, aby návšteva taká nezanechala veľký pôžitok v duši a mravne nepodoprela každého našinca, ktorý vie, že za sviatkom práce ide sviatok národného obrodenia.



[15] fontaine lumineuse — (fr.) svetelná fontána





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.