Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Karol Šefranko, Iveta Štefániková, Katarína Maljarová, Simona Veselková, Ivan Jarolín, Lucia Kancírová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 76 | čitateľov |
V Prahe dňa 25. mája 1895
Už zas ožil veľký zelený priestor za Prahou v Královskej obore, kde pred štyrmi roky na niekoľko mesiacov bola sa rozprestrela Jubilejná výstavka česká: ožil výstavkou novou, Českoslovanskou výstavou národopisnou. Tamtá ukázala národ výrobný, priemyselný, kupecký, gazdovský, technický; táto ukazuje národ stavajúci, obliekajúci sa, spievajúci, ukazuje ho v deň robotný i vo sviatok, na poli i pri kozube, s ihlou i s knihou v ruke, pri svadbe i pohrebe, v kostole i v škole, pri práci i pri oddychu. Tamtá ukázala všetky vrstvy národa, pretekajúce sa s cudzinou najmä v sile a životaschopnosti priemyselnej v najširšom zmysle slova, teda jeho vzdelanosť, pokročilosť; táto ukazuje jadro národa v jeho sile ľudovej osobnosti v najhlbšom zmysle slova, teda jeho pôvodnosť, typickosť, zachovalosť. Tamtá bola hlučnejšia a širšia; táto je tichšia a hlbšia.
Duša sa šíri človeku, keď vidí tu narozkladané a nastavané bohatstvo originálnosti a svojskosti československej, po toľkých storočiach cudzích vplyvov, po toľkých stratách zo stránky pozitívnej a negatívnej predsa ešte také veľké a také rozmanité! Vidíš chalupy a dvory české, moravské, sliezske i slovenské v starom štýle, dochovávanom od mnohých generácií, verne po posledný klinec: a zas odchodný ráz domca z Čiech južných alebo severných, z moravského Valašska alebo Hanej, zo slovenskej Oravy alebo Kopanice. Vidíš celé vnútorné zariadenie izby domažlickej, plzenskej, podkrkonošskej a iných. Vidíš na figúrach v životnej veľkosti, vytvorených s prekvapujúcou vernosťou v postave, výraze tvári, pohyboch, pleti, šate, ako kde pýtajú dievku, volia richtára, ako slávia tú a tú národnú slávnosť, ako predvádzajú hromadnú národnú hru atď. Vidíš stá a stá výšiviek, jedna krajšia od druhej, všelijakých pletív, prác rezbárskych, stolárskych, stavebných, maľoviek na drevo, stenu i hlinu, a iných odborov umenia ľudového, dedených od storočí. Vidíš, čo tam a tam ľud najviac a najradšej čítal a číta, z akých knižiek sa modlieval a modlí, čo spieval a spieva, ako sa obliekal a posiaľ oblieka, čím sa liečil a ešte vždy lieči.
A k tomu rýdzemu živlu prostonárodnému nájdeš pridané i najbližšie obory iné. Vidíš celé zariadenie izieb vynikajúcich spisovateľov domácich, ako v nich pracovali, a z úzkych pomerov vychodiac, v širokom svete sa preslávili; knihy, rukopisy, obrazy a iné predmety dopĺňajú pochop zo všetkých strán. Ako literatúra, zvlášť ľudová a tá časť vedeckej, ktorá ňou sa zaoberá, rozvíjala sa najmä od sto rokov, nájdeš znázornené v origináloch postupným poriadkom všetkej tej masy. A kde nebolo možno ukázať vec samú, tam ju naznačuje mapa, štatistika, grafický prehľad, plastika, farba alebo fotografia.
A keď oko, ustaté od dlhého hľadenia na tie tisícoraké podrobnosti, sa kalí, vojdeš do starého hradu, rozhľadíš sa z niektorej výšiny na celý ten menistý obraz, alebo nazrieš do skupiny starých domov zo šestnásteho storočia, naozajstnej to „Starej Prahy“, a vmyslíš sa na chvíľu do originálneho života zapadlej minulosti mestskej, vzkriesenej tu s prekvapujúcou vernosťou. A keď i toho si sa napozeral do vôle, počúvneš si ľudovú hudbu českú, moravskú alebo slovenskú, „hrubú“ dedinskú muziku „plechovú“, alebo starého gajdoša, alebo valašských huslistov s klarinetom a primitívnym cimbalom, alebo liptovského Cigáňa; veľké orchestre a koncerty, ustavične sa odmieňajúce, oboznamujú ťa s umelou hudbou opernou a symfonickou, tvorenou v duchu ľudovom alebo podľa jeho motívov, a pražský šantán ukáže ti, koľko ešte v samej Prahe je domáceho humoru a vtipu. Plodiny i výrobky domorodé: slovenské a moravské i české vína, pivá a iné nápoje osviežia vyschnuté hrdlá.
Toľko len letkom o celku. Podrobnosti, ku ktorým sa vrátim, aspoň krátko naznačia, čo všetko výstavka predkladá začudovanému pozorovateľovi a čo znamená pre náš celý národ.
— klasik literárnej histórie, literárny kritik, editor Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam