Zlatý fond > Diela > Listy z Čiech


E-mail (povinné):

Jaroslav Vlček:
Listy z Čiech

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Karol Šefranko, Iveta Štefániková, Katarína Maljarová, Simona Veselková, Ivan Jarolín, Lucia Kancírová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 76 čitateľov


 

XXVI

V Prahe dňa 25. septembra 1895

Zavčerom popoludní sme výstavku slávnostne zakľúčili. Bol už veru čas: žlté lístie, jesenné hmly, chladný severák pripomínali dotieravo, že už z radostného bohatého letoviska treba sa utiahnuť v tichý kút izby mestskej.

Zatvorenie, 23. deň septembra, bolo zasa kus pekného, srdce zohrievajúceho zjavu, ako ho v pravej chvíli vie preukázať prebudený český ľud. Vyše osemdesiattisíc ľudí, zväčša ľudí prostých, zo strednej a spodnej vrstvy, v robotný, nie veľmi príjemný deň nechá zamestnanie a zárobok, a príde obzrieť si ešte napokon, čo v pravom, neporušenom, neodcudzenom jadre ukázalo ho jemu samému i svetu, a čo v pravom zmysle slova prirástlo mu k srdcu. Veľmi pekne, zatvárajúc výstavku, povedal gróf Lažanský, že národ v Národopisnej výstave poznal sám seba, svoju kultúrnu postať, a presvedčil sa, že sám sebe postačí vo všetkých smeroch, že môže a má byť celkom svojím.

A naozaj: poučenie, ktoré mysliaci človek odnáša si zo zakľúčenej výstavy, ide hlboko. Čo tam videl a počul?

Hneď, ako vošiel do hlavného paláca, veľká plastická mapa Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska ukázala mu, že národ, zaujímajúci najkrajšiu, najrozmanitejšiu a najdôležitejšiu časť ríše, je kultúrny, súvislý celok, akého nikde inde v celej ríši niet. Oddelenie štatistické a demografické vykázalo jeho číselnú silu, dobre vyše osem miliónov, ľudnatosť jednotlivých krajín, pomer obyvateľstva vidieckeho k mestskému, pomery pohlavia, veku, vyznania, vzdelania, zamestnania. Časť antropologická znázornila minulosť i prítomnosť telesného ústroja zbierkami lebiek a kostier i diagramy a prehľadmi. Oddiel jazykový a dialektologický zistil terajšie rozloženie živej reči i jej odtienkov. Dedina československá plasticky a životne zachytila bohatstvo i pôvodnosť ľudových stavieb od najzložitejších, kostola, rychty, rozložitého majetku, až do prostej kopaničiarskej chalupy a vínnej búdy, s ozajstným, verne podľa kraja svojho odetým obyvateľstvom. Odsek ľudových krojov rozložil a rozostavil najrýdzejšiu a najzachovalejšiu stránku národa: jeho starootcovskú a staromaterinskú šatu, jeho krajovú nekonečnú rozmanitosť, jeho harmonické, vysoko poetické a vzácne umelecké práce ručné. Oddiel zvykoslovný predviedol zachovalosť národného charakteru v hrách a obyčajach. Zbierky písanej i tlačenej literatúry ľudovej ukázali, ako si ľud odpisuje a svoje odpisy ozdobuje, čo číta duchovného, čo svetského najradšej, ako samoučne napodobňuje, čo mu zaujalo cit alebo obrazotvornosť. Hudobný oddiel zapodieval sa ľudovým spevom, hudbou a tancom, predkladajúc mnoho pamätihodného. Obšírna časť, predvádzajúca, čím sa ľud zapodieva, z čoho žije, osvetlila, ako obrába zem, ako záhradníči, ovocinári a včelári, ako narába s horou, ako poľuje atď. Okrem toho jednotlivé výstavky kmeňové objasňovali zasa zvláštny ráz národných zlomkov popri sebe a proti sebe, a predsa v základe tohože charakteru, z ktorého všetko vyviera. To a veľa iného poznal si len z vlastnej polovice národopisnej.

A čo zaujímavého a cenného predvádzala polovica druhá, kultúrnohistorická, od pamiatok pravekých, od literatúry a divadla, stavieb a výtvarného umenia počnúc až po školstvo, cirkev a priemysel!

Slovom: časť etnografická ukázala a dokázala zdravé, životaschopné jadro bohato rozvitej ľudovej individuality, a časť kultúrnohistorická ukázala a dokázala zdravé, životaschopné jadro bohato rozvitej národnej vzdelanosti a osvety — a tým samým teda právo, aby ľud, národ náš všade a vo všetkom žil sebe a bol svojím.

S tým povedomím každý mysliaci odchodil z milých a drahých miest, ku ktorým mu bola prirástla duša, a povedomie to, ak prenikne organizáciu práce všenárodnej, ponesie mnohé krásne ovocie. Potom premnohé tie vzácnosti, z výstavy zachránené do Národopisného múzea, nebudú len zbierkou mŕtvou; potom od r. 1895 bude sa datovať nová, svojská epocha vnútorného národného obrodenia.

« predcházajúca kapitola    |    




Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.