Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Andrea Kvasnicová, Erik Bartoš, Miroslav Polomíček. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 154 | čitateľov |
(Dotaz 13.) Dva, už asi dvadsaťročné hruškové stromy, stojace v čiernej záhradnej pôde, nikdy ešte nepriniesli viac ako 5-10 kusov ovociny. Aká je toho príčina a čo by som mal robiť, aby som ich k plodnosti prinútil? M. Š. v Očkove.
(Odpoveď.) Tu môžu byť príčiny viaceré; nasledovne, prv, ako by ste sa pribrali ku „liečeniu“, musíte tú pravú príčinu náležite poznať. Ak je neúrodnosti vašich stromov príčinou ich bujnosť, vtedy musíte túto veľkú bujnosť odstrániť a prekaziť. Na jar, čím včaššie, tým lepšie, alebo v lete, tam dakedy v auguste, odhrabte pozorne zem od koreňov a keď ukáže sa vám niekoľko bočných koreňov, vtedy jednu tretinu z nich ostrou sekerou alebo širokým dlábcom na hladko, pri samom pni odoberte. Toto radí sa z tej príčiny, aby sa prítok živnosti umenšil a bujnosť stromu sa zmiernila, lebo keď stromy predtým len do dreva hnali, po takomto useknutí niektorých koreňov poženú do pukov a naisto nasadia ovocie. Namiesto tej mastnej, odhrabanej zeme, dajte inú, planšiu. — Ale sú ešte aj iné spôsoby priviesť bujný strom k rodeniu. Jeden z nich je takzvané púšťanie žily, ktoré záleží v tom, že kôru stromu na pni (ak je hladká) a hrubších konároch po zdlžine hadovite, samým končekom nožíka narežeme, druhý ale, takzvané obrúčkovanie konárov, ktoré záleží v tom, že na niektorých konároch, pri samom spodku, tam, kde z hlavy pňa vyrastajú, asi 5-6 cm od pňa ostrým nožíkom vylúpime na pol centimetra širokú obrúčku, ale tak pozorne, že by sme drevo pod kôrou ani najmenej nenarezali. Vyrezaná obrúčka môže sa voskom a keď toho nenie, teda lajnovým blatom zatrieť. Obrúčkovaný konár zostane vo svojom vzraste, neženie do dreva, ale kdejaké očko premení sa na puk kvetový. Ale upozorňujeme, že by nikto všetky konáre naraz neobrúčkoval; v prvý rok dva-tri a v druhý rok tie ostatné, predpokladajúc, že ich všetkých najviac 5 do 6. — Ale poďme ďalej. Príčinou neplodnosti vašich stromov môže byť i živorenie a slabý vzrast a vtedy mali by ste koruny stromov pozrezávať a stromy pohnojiť, a síce hnojom záchodovým, ku ktorému pridá sa hodne popola a miešanina táto rozriedi sa náležite vodou. Toto hnojenie sa má konať tiež v auguste týmto spôsobom: Narobte v obvode koruny železným kolom asi 10-15 na 40-50 cm hlbokých dier a do týchto potom vlejte pripravený, rozriedený hnoj. Stromy zbujnejú a zaiste budú rodiť.
(Ročník VII. Máj 1895. Číslo 5, str. 79.)
— básnik, publicista, editor, autor literatúry pre deti a mládež, významný bibliograf Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam