Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Andrea Kvasnicová, Erik Bartoš, Miroslav Polomíček. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 154 | čitateľov |
(Dotaz 6.) Majúc mnoho planých pňov vo svojej vinici, rád by som ich preštepil. Prosím, keby ste mi dali návod ako to mám robiť. M. P. v Š.
(Odpoveď.) Jesto jeden zvláštny francúzsky spôsob štepenia viniča tomu, ale tomu, čo by sme ho ako dôkladne opisovali, bez obrazcov by ste neporozumeli. Teda musíme vám zdeliť spôsob taký, pri ktorom práca podobná je obyčajnému štepeniu ovocných stromov. Rozdiel pri tom je len ten, že viničový peň štepiť sa musí v zemi. Odhrabe sa teda zem od pňa, ureže sa tam, kde asi 5 cm pod zemou stál, rozštiepi sa a vsadí do rozkalu vrúbeľ viničový tak, ako pri obyčajnom štepení ovocných stromov, rana zalepí sa voskom a obviaže a peň zakryje sa sypkou zemou tak, aby len jedno očko zo zeme vyzeralo, a preto má byť vrúbeľ cele krátky. Ak prácu pozorne vykonáte, nuž štepenie zdarí sa. Poznamenávame ešte, že vrúbliky viničové narezať sa majú v zime. Vy, aby ste mohli skúšku urobiť, narežte si ich ešte do konca tohto mesiaca, lebo v marci už vinič má miazgu. Do času štepenia opatrite si ich v suchej pivnici, kde popchať ich môžete kolmo do piesku.
(Ročník VIII. Február 1896. Číslo 2, str. 29.)
— básnik, publicista, editor, autor literatúry pre deti a mládež, významný bibliograf Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam