Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Andrea Kvasnicová, Erik Bartoš, Miroslav Polomíček. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 154 | čitateľov |
(Dotaz 8.) Už po dva roky nasadil som broskyňových kôstok, ale ani jedna mi nevzišla, ba keď som ich v zemi hľadal, ani znaku som po nich nenašiel. Prosím, zdeľte mi v Obzore, ako a kedy sa majú sadiť a čo bola príčina, že nevzišli. J. H. v T.
(Odpoveď.) Že z kôstok ani jedna nevzišla, ba že ste ani znaku po nich v zemi nenašli, vysvetľujem si tak, že ich museli myši odvláčiť. Budúcne saďte ich takto: Broskyňové kôstky hneď za čerstva poukladajte do dajakého starého, už nepotrebného hrnca, na ktorého spodok dajte na 5 cm hrubú vrstvu drobného vlhkého piesku; na túto vrstvu poukladajte poriedku kôstky, tie zase posypte pieskom, na ktorý prídu kôstky a zase piesok, až bude hrniec plný, dľa toho, koľko kôstok chcete vysadiť. Hrniec prikryte ploským kameňom, aby sa nemohli myši doňho dostať a zakopte asi na 40 — 50 cm zhĺbe do zeme. V marci postaví sa hrniec do izby alebo na teplé miesto v kuchyni a aby sa klíčenie kôstok urýchlilo, treba ich tu i tu letnou vodou polievať a v primeranej vlhkosti udržovať. Akonáhle sa oteplilo natoľko, že kopať a sadiť možno, hrniec rozbite, vyberte pozorne vyklíčené už zväčša kôstky, posaďte ich klíčkom do jarčekov asi 4-5 cm hlbokých, zasypte sypkou zemou a žeby na ne zem priľahla, polejte. Stojíme vám za to, že týmto spôsobom vypestujete si najskôr mladé broskynky.
(Ročník VIII. Február 1896. číslo 2, str. 29, 30.)
— básnik, publicista, editor, autor literatúry pre deti a mládež, významný bibliograf Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam